Hledíkovka představuje malý zázrak pro vaši terasu i balkon. Kvete totiž bez přestání celé léto

Nemesia - pyskatá kráska z jižní Afriky 

Nemesia, čili hledíkovka, patří do čeledi krtičníkovitých. Roste jako jednoletá nebo vytrvalá bylina nebo polokeř. U nás pěstujeme hlavně její jednoleté křížence. Obvykle dorůstá do výšky asi 30 cm. Typické pro ni je, že vytváří čtyřhranné stonky, které se bohatě větví a tvoří kompaktní husté trsy. Stonky jsou pak posety jednoduchými, vstřícnými listy, které jsou nejčastěji kopinaté až vejčité. Na okraji jsou potom zoubkované a mají svěží zelenou barvu. Hlavní ozdobou jsou však květy, které mají nevšední tvar. Květy nejsou velké, mají zhruba jen 2 cm, ale jejich množství a barevná škála jsou ohromující. Jen málokterá jiná letnička může nabídnout k výběru tak širokou paletu barev (kvetou bíle, žlutě, oranžově, růžově, červeně, ale i fialově a modře). Existují dokonce i kultivary s tečkovanými nebo vícebarevnými květy

 

Letničky na balkon, kde celý den pálí slunce: Těchto 8 druhů je sázka na jistotu

www.nkz.cz

Jak pěstovat hledíkovku? 

Hledíkovku si můžete vypěstovat sami ze semen. Pokud se pro to rozhodnete, musíte tak učinit již v březnu nebo na začátku dubna. Semena vysejte do výsevního substrátu, který mějte umístěný v teple. Vyklíčí vám do 14 dnů. Jakmile mají mladé rostlinky několik pravých lístků, přepíchněte je do malých květináčů nebo sadbovačů. V tomto případě již použijte substrát pro balkonové květiny ideálně obohacený železem. Aby se rostlinky pěkně rozvětvily, zaštípněte jim vrcholky. Potom, co se vytvoří přibližně 3 páry listů, přesaďte je ven na jejich konečné stanoviště. Vysazujte je na balkon po zmrzlých mužích, v druhé polovině května. Sázejte je do truhlíků v rozestupech 15-20 cm. Semena můžete však vysévat i přímo do truhlíku, ale aby nezmrzly, musíte to udělat až v polovině května. K sázení použijte úrodnou, humózní, dobře propustnou půdu o neutrálním až mírně zásaditém pH. Zasazené rostliny umístěte na slunné a teplé stanoviště, které je chráněné před silným větrem a poledním úpalem. Ideálně by proto mělo jít o místo orientované na východní nebo západní stranu. 

Zalévání a hnojení - alfa a omega bohatého kvetení 

Správná zálivka je u hledíkovek naprosto zásadním faktorem. Jsou totiž velmi citlivé na přemokření. V mokrém substrátu nedokáží kvést a mohou dokonce uhynout. Neměly by být ani vystaveny dešti. Nepěstujte je proto ani v samozavlažovacích truhlících. Pravdou sice je, že by měl být substrát neustále mírně vlhký, ale nikdy přemokřený. Vždy nechte rostlinu mezi jednotlivými zálivkami proschnout. Zalévejte ji pravidelně, ale malými dávkami. Aby vám bohatě kvetla, nezapomínejte také na přihnojování, ideálně jednou týdně vícesložkovým tekutým hnojivem pro balkonové rostliny. Pokud rostlina přestane náhodou kvést, můžete ji zkusit mírně sestřihnout. Tím podpoříte větvení a nové kvetení. 

 

Nejkrásnější žlutě a oranžově kvetoucí rostliny jsou pro podzim to pravé. Rozzařte s nimi svou zahradu nebo balkon

www.nkz.cz

Choroby a škůdci 

Možná i proto, že jsou hledíkovky poměrně odolné vůči chorobám a škůdcům, jejich největším rizikem jsou houbové choroby, a to především plísně a hniloba. Díky svým insekticidním účinkům je škůdci moc nevyhledávají. Příležitostně je však může potrápit mšice. 

  • Při manipulaci s hledíkovkami buďte opatrní. Jsou velmi křehké a snadno se lámou. 
  • Nejlépe vypadají, když je do květináče zasadíte ve skupině dalších 3 rostlin. 
  • Pokud chcete vytvořit barevný koberec, vysadit je můžete nejen se stejným druhem jen jinak zbarveným, ale i s petúniemi, surfíniemi, pelargoniemi a převislým břečťanem. 

 

Novinky ve světě hledíkovek 

  • Sunsatia Nemesia je více odolná a měla by kvést i během horkého léta. 
  • Pokud hledáte výrazně vonící hledíkovky, porozhlédněte se po sérii Aromatica nebo Essential, které jsou vyšlechtěné tak, aby měly silnou vůni, která může připomínat vanilku, kokos nebo jiné sladké vůně
  • Moderní odrůdy jsou často šlechtěny pro co nejdelší nepřetržité kvetení, tak se dokáží lépe zbavovat květů. 
Hledíkovky na balkoně
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada