Řezané květiny a nejčastější chyby, které děláme
Řezané květiny potom, co dostaneme, mnoho z nás zcela automaticky vrazí do první volné vázy, kterou doma najdeme. Jenže právě to je špatně. I když se nám totiž může jevit váza na první pohled čistá, ve skutečnosti v ní mohou zůstat zbytky bakterií z předchozí kytice. Bakterie se pak ve vodě rychle množí a ucpávají vodivé pletivo ve stoncích květin. Květiny se díky tomu nedokážou dostatečně napít. A kromě toho květinám život zkracujeme i tím, že je bez nedostatečné přípravy jednoduše jen tak vrazíme do vázy. Všechny tyto zdánlivé maličkosti se pak negativně podepisují na životnosti řezaných květin, které se kvůli nám nemusí dočkat druhého dne.
Jak tedy správně připravit květiny do vázy?
Hned potom, co dostanete kytici, nebo si řezané květiny přinesete domů, opatrně z nich odstraňte veškerý obalový materiál, tedy papír, celofán a různé gumičky. Nechte květiny 5 minut aklimatizovat, aby se přizpůsobily teplotě místnosti. Teprve až potom s nimi začněte dál manipulovat. Dříve, než vložíte květiny do vázy, je nutné, abyste z nich odstranili veškeré listy, které by se ocitly pod vodní hladinou. Je to velmi důležité, protože ponořené listy hnijí, zakalují vodu a vytváří ideální prostředí pro množení bakterií, které, jak už víme, ucpávají stonky. Při odstraňování listů zkontrolujte jednotlivé květiny.
Pokud při prohlídce objevíte povadlé nebo poškozené okvětní lístky, odstraňte je. Zbavte se také všech zlomených nebo poškozených hlaviček květů. A nakonec pak každou květinu seřízněte. Nikdy k tomu však nepoužívejte běžné nůžky, protože takové stonky zmáčknou a rozdrtí vodivé pletivo. Pokud tedy nemáte profesionální zahradnické nůžky, použijte k řezání stonků raději ostrý nůž. Dbejte na to, aby byl vždy perfektně čistý, nejlépe vydezinfikovaný.
Stonky seřízněte šikmým řezem pod úhlem 45°. Tento řez zvětší plochu, kterou může stonek přijímat vodu. Při prvním seříznutí zkraťte stonky alespoň o 2-3 cm. Jakmile je seříznete, ihned je vložte do předem připravené vázy s vodou. Tím zabráníte tomu, aby se do stonků dostaly vzduchové bubliny, které by mohly zablokovat příjem vody a způsobit svěšení květu. Po několika dnech je dobré kytici z vázy vyjmout a stonky znovu seříznout. Tentokrát však stačí, když je zkrátíte o 1 cm, abyste odstranili případné ucpání spodní části stonků.
Jak připravit domov pro kytici
Správně vybraná váza je něco víc, než jen estetická záležitost. Pro vysoké květiny s pružnějšími stonky, jaké má třeba růže, jsou ideální vysoké a štíhlé vázy, které stonkům poskytnou potřebnou oporu. Nízké a objemnější kytice se hodí spíše do nižších a širších váz. Váza musí být vždy dokonale čistá. Před vložením nové kytice je proto zásadní, abyste vázu důkladně umyli horkou mýdlovou vodou a dobře ji vypláchli. Do čisté nádoby pak napusťte vlažnou vodu pokojové teploty. Množství vody přitom určuje to, jaké květiny máte v plánu do vázy vložit. Tak třeba gerbery i karafiáty nemají rády příliš mnoho vody, takže jim naplňte vázu pouze do ¼ výšky.
Růže potřebují více vody, naplňte proto vázu do ¾. Pro ostatní květiny, jako jsou lilie, chryzantémy a jiné, stačí naplnit vázu méně než do poloviny, ale více než do ¼ objemu. Naprosto zásadní je, abyste před vložením květin do vody vložili výživu, kterou často dostanete společně s kyticí. Tento malý sáček živin a antibakteriálních látek dělá zázraky. Pomáhá květinám přijímat vodu a zároveň ji udržuje čistou a bez bakterií, což je pro dlouhou životnost kytice zásadní. Pokud tuto výživu nemáte, vyzkoušet můžete osvědčené domácí recepty našich babiček, které do vázy přidávaly směs cukru a jablečného octa, kapku bělidla, půlku aspirinu nebo dokonce měděnou minci (kterou však nejprve musíte důkladně vydrhnout).
Kam umístit květiny ve váze
Když už máte květiny ve váze, zbývá pro ně najít to nejlepší místo. Řezané květiny milují chladnější prostředí. Vyhněte se proto přímému slunečnímu záření, stejně jako se vyhněte umístění vázy v blízkosti zdrojů tepla (tedy u radiátorů, krbů nebo poblíž elektrických spotřebičů). Květinám však nesvědčí ani průvan. Nestavte vázu ani poblíž dozrávajícího ovoce, protože uvolňuje etylen, což je plyn, který urychluje zrání a vadnutí květin.
Denně kontrolujte hladinu vody ve váze a podle potřeby ji dolévejte. Pokud je voda ve váze čistá, není třeba vodu měnit, stačí ji jen dolévat. V případě, že se voda zakalí, je špinavá nebo zapáchá, je čas na kompletní výměnu a vyčištění vázy. Pravidelně také kontrolujte i kytici a okamžitě z ní odstraňujte veškeré zvadlé okvětní lístky nebo listy. Zabráníte tím šíření bakterií. Tato každodenní péče vám zajistí, že se z kytice budete těšit mnohem déle.