Jak vypadá a odkud pochází kosatec německý
Kosatec německý (Iris x germanica) je vytrvalá rostlina se silným, dužnatým, plazivým a větveným oddenkem, ze kterého vyrůstají 30-50 cm dlouhé a až 4 cm široké mečovité listy středně zelené barvy se šedavým nádechem, uspořádané do tvaru vějíře. Listy jsou stálezelené, pevné a silné. Mezi listy se pak od května do června objevují silné, až 120 cm vysoké květní lodyhy, v horní části někdy i větvené, které nesou velké, tvarově i barevně nápadné květy, ve spodní části obalené obvejčitým toulcem. Květy kosatce německého bývají nejčastěji modré či nafialovělé, někdy krémově bílé, šlechtěné kultivary pak mívají daleko širší paletu barev. Plodem kosatce jsou elipsoidní tobolky.
Kosatec německý z čeledi kosatcovitých je stará okrasná zahradní rostlina, která pravděpodobně pochází z oblastí kolem Středozemního moře, ale její přesný původ není zcela zřejmý. Jedná se o zahradní hybrid, zplaňující často kolem starých církevních staveb a na starých poutních místech, v ovocných sadech a vinohradech jižní Evropy. Kosatec německý spokojeně přežívá dlouhá léta ve starých zahradách, v trávnících, ale uniká i do volné přírody. Kromě okrasné úlohy měl kosatec německý v historii i důležitou úlohu v zubní hygieně, protože prášek z oddenku se používal na čištění zubů.
Jak pěstovat a množit kosatec německý?
Kosatec německý patří mezi nejskromnější trvalky, které nevyžadují téměř žádnou péči, a přesto dokážou po dlouhá léta kvést na jednom místě. Ve chvíli, kdy všechny ostatní rostliny z neopečovávané zahrady dávno vymizely, zůstává kosatec německý společně s některými odrůdami pivoněk, kopretin a floxů skupinou rostlin, které si na velkou péči také nepotrpí. Přesto jsou životní podmínky, které kosatcům německým vyhovují.
- Kosatce pěstované v kontejnerech můžete vysazovat kdykoliv od jara do podzimu, samostatné oddenky vyryté z půdy pak nejlépe od poloviny července do konce září, vždy až po odkvětu.
- Při přesazování je dobré zastřihnout listy asi na 1/3 výšky, aby měl oddenek dostatek sil na zakořenění.
- Kosatcům se nejlépe daří na slunci nebo ve světlém polostínu.
- Půda pro pěstování kosatců by měla být středně vlhká, ale především dobře propustná, ve vlhku někdy dochází k zahnívání oddenku.
- Kosatec německý je plně mrazuvzdorný a nevyžaduje na zimu žádné zakrývání.
- Nepotřebuje žádné přihnojování.
Co dělat, když kosatec německý nekvete?
- Pokud vysadíte jen malé kousky oddenků, bude třeba vyčkat, až zesílí a rozrostou se, aby rostlina mohla vykvést.
- Staré oddenky, které se příliš zanořily do půdy, je třeba vyrýt a vysadit jen mělce.
- Naopak oddenky kosatců, které příliš vystoupily nad povrch půdy, je třeba zasypat tenkou vrstvou nového, suchého substrátu.
Zdroj: botany.cz; zahrada-cs.com