Breadcrumb

Pokud plánujete jarní řez nadzemních částí rostlin, například u ibišku, proveďte ho kvůli snazší manipulaci ještě před přesazením rostliny. Odstraňte všechny staré a bezlisté výhony, a to buď úplně, nebo nad nízko nasazeným očkem. Rostlinu zbavte i slabých nebo zahušťujících výhonů a zdravé zkraťte až o třetinu. Teprve pak přistupte k vlastnímu přesazení.
Foto: Shutterstock

Nejprve rostlinu vyjměte z původního obalu. Pro snazší vyjmutí je praktické ji den předem dobře zalít. Starou půdu z kořenů vyklepejte a kořeny prohlédněte. Suché nebo uhnilé odstraňte celé, zdravé zkraťte ostrým nožem o čtvrtinu.
Foto: Shutterstock

Velké trsovitě rostoucí rostliny po vyjmutí z květináče rozeberte na jednotlivé rostliny. Nejstarší a nevzhledné odstraňte a mladé dceřiné buď sesaďte dohromady, nebo je rozsaďte do několika menších květináčů.
Foto: Shutterstock

Při výměně menšího květináče za větší se doporučuje zvolit nádobu s průměrem jen o dva až tři centimetry větším. V příliš velkém květináči by mohly rostliny vytvářet jen zelené přírůstky a nekvetly by.
Foto: Shutterstock

Na dno vybrané nádoby s odtokovým otvorem umístěte drenáž zajišťující rychlý odtok přebytečné vody. Může jít o drobné kamínky, štěrk apod. Na drenáž nasypte trochu vybraného substrátu pro pokojové rostliny, do něj usaďte kořenový bal přesazované rostliny a substrát dosypte.
Foto: Shutterstock

Pro pohodlné zalévání navršte substrát asi centimetr pod okraj květináče. Půdu kolem rostliny přiměřeně utužte, proveďte zálivku a po slehnutí půdy případně ještě přisypte substrát. Pozor, rostlina by neměla být v květináči utopená, její kořenový krček by měl být těsně nad povrchem půdy.
Foto: Shutterstock

Po přesazení umístěte nádobu s rostlinou na stálé místo s dostatkem světla. Chraňte ji před výkyvy teplot, průvanem a přímým sluncem.
Foto: Shutterstock

Pokud není přesazení rostliny možné, například kvůli objemu dosavadní nádoby a její hmotnosti, měňte pravidelně alespoň horní třetinu substrátu.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- Lilek vejcoplodý: Jak vypěstovat baklažán, oblíbenou zeleninu středomořské kuchyně a jak poznat, že je zralý
- Jak správně používat zavlažovací vaky: Poradíme, kdy je ta nejlepší doba pro jejich instalaci
- Kopr vonný: Vysejte na záhony aromatickou bylinku. Vypudí ze zahrady nebezpečné škůdce
- Violka rohatá: Jak pěstovat barevný klenot jarních, letních i podzimních truhlíků. Vysadit ji můžete i mezi skalničky
- Méně známé traviny: Vysaďte si ovsíř, pěchavu nebo bezkolenec. Svého travnatého favorita si vyberte mezi těmito nejkrásnějšími druhy
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné