Kapská kopretina oživí každý balkon či parapet: Jak si tuto letničku můžete uchovat do dalšího roku

Kapská kopretina: letnička mnoha názvů

Jestliže se řekne oblíbená balkonová rostlina, většinu pěstitelů napadne právě kapská kopretina nebo také dvoutvárka, paprskovka, modroočko či pouze z latinského pojmenování Osteospermum. Tato kráska, která je u nás tak oblíbená, pochází z Afriky, kde roste jako rostlina vytrvalá. U nás jí bohužel vadí naše zimy, a proto se nejčastěji pěstuje jako letnička.

Jak kapská kopretina vypadá

Kapská kopretina skutečně kopretinu připomíná, patří také do stejné čeledi hvězdnicovité (Asteraceae), ale oproti kopretině může mít kapská kopretina mnoho barevných kultivarů s často tvarovanými jazykovitými květy.

Lupina je typickou trvalkou našich babiček: Má nádherně barevné květy, ale žádné neviňátko to rozhodně není

www.nkz.cz

Jaké má osteospermum čili kapská kopretina nároky

Osteospermum čili kapská kopretina miluje slunce, poroste i v polostínu. Bude vděčná za chráněné místo, kde nebude foukat vítr. Důležité je také dobré odvodnění, takže před výsadbou nezapomeňte na drenáž pod kořeny v podobě kamínků, štěrku nebo keramzitu, které odvede přebytečnou vodu. Jinak byste se totiž z této rostliny moc dlouho neradovali. Chcete-li, aby kapská kopretina kvetla co nejvíce, odstraňujte jí odkvetlé květy. Vysazuje se ve druhé polovině května či začátkem června.

S čím osteospermum vysadit

Tuto balkonovou rostlinu můžete v nádobě pěstovat samostatně, kdy nakombinujete různé barevné kultivary nebo ji vysadíte do společnosti dalších balkonových rostlin. Nejčastěji tak kapské kopretině dělá společnost petunie, muškát, sanvitálka či sporýš. Hodí se také pro osázení truhlíků na okenních parapetech, nebo jako lem letničkových záhonů. Nebojte se ji ale kombinovat i s trvalkami či travinami, krásná je ve spojení s kostřavami či ostřicí, stejně tak třeba s levandulí.

Máte spálený trávník od slunce? Pět druhů trvalek váš problém spolehlivě vyřeší

www.nkz.cz

Jak kapskou kopretinu přezimovat

Jak již bylo řečeno, kapská kopretina je v našich podmínkách letničkou, protože se moc nekamarádí s našimi zimami. Nicméně pěstitelé tvrdí, že je možné i tuto původní letničku přezimovat a znovu pěstovat v dalším roce. Aby toto celé bylo možné, jako první musíte rostlinu ochránit před nízkými teplotami a těmi jsou již teploty pod 10 °C. Jakmile tedy na podzim takové teploty hrozí, rostlinu zakraťte na výšku 10-15 cm, přeneste do místnosti, kde je světlo a chladno (například sklep či zimní zahrada), a je zde teplota kolem 10 °C. Nesmí zde samozřejmě mrznout. Během zimy musíte omezit zálivku a aby substrát úplně nevyschnul, postačí zalévat jednou týdně. S příchodem jara zálivku pomalu zvyšujte a rostlinu můžete přesadit do nového substrátu. Jakmile již nehrozí mrazíky, je možné přesun rostliny do venkovních podmínek.

Osteospermum si namnožte doma

Chcete-li ušetřit peníze, můžete si sazenice kapské kopretiny vypěstovat doma ze semínek. Ty se vysévají do výsevního substrátu od února do března, pro klíčení je třeba teplota kolem 20 °C. Nejlépe budou klíčit na okenním parapetu na jižní straně, protože je třeba teplo a světlo. V případě potřeby můžete jednotlivé sazeničky přesadit do jednotlivých květináčů a zde je dopěstovávat opět až doby výsadby.

Podívejte se do galerie, jaké krásné barvy kapské kopretiny můžete pěstovat.

GALERIE: Kapská kopretina neboli osteospermum vás nadchne svými neuvěřitelnými květy

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada