Jak si vysít palmu

Žumaru nízkou (Chamaerops humilis) můžete vysévat po celý rok. Koupená semena zdrsněte smirkovým papírem a nechte je dva až tři dny bobtnat ve vodě. Malé hliněné květináče vyplňte kvalitním propařeným množírenským nebo kokosovým substrátem a přimíchejte do něj trochu písku. Půdu zvlhčete dešťovou vodou z rozprašovače.

Semena klíčí ve tmě  
 
Do připraveného vlhkého substrátu zasaďte několik semen a přikryjte je terčem vystřiženým z kartonu nebo neprůhledné fólie – semena palem totiž klíčí ve tmě.Substrát udržujte vlhký a květináče postavte na co nejteplejší místo (například do kotelny nebo do vytápěného pokojového skleníčku).

Po vzejití, tedy za osm až 16 týdnů, postavte rostlinky na severní okno. Pro rozsazení použijte vysoké štíhlé květináče a speciální substrát pro palmy.Přimíchejte do něj keramzit, lávu nebo štěrk, aby se ke kořenům dostal vzduch a nehrozilo přemokření. Profesionálové nechávají semena klíčit v pevně uzavřených igelitových sáčcích vyplněných propařeným kyprým substrátem; do vzejití semen je nechají na teplém místě.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada