Po každém dešti vás překvapí květy: Dešťová lilie patří mezi zahradní poklady

Jak dešťová lilie vypadá a odkud pochází?

Dešťová lilie (Zephyranthes candida) je okouzlující vytrvalá cibulovina, která svými jemnými květy připomíná ze všeho nejvíc krokusy. Dorůstá do výšky asi 10–25 cm. Její listy jsou úzké, na první pohled připomínají trávu a tvoří husté trsy. Od července až do listopadu se na rostlinách objevují hvězdicovité květy. Bývají bílé, někdy i s jemným růžovým nádechem, velké 3–5 cm. Květy vyrůstají na tenkých stoncích, většinou až po vydatných deštích. Právě tato vlastnost stojí za českým pojmenováním rostliny.

  • Dešťová lilie pochází z Jižní Ameriky, kde roste na vlhkých loukách, podél řek nebo v bažinatých oblastech. Díky své odolnosti a přizpůsobivosti se vysazuje do zahrad v různých koutech světa, včetně Evropy.

Lilie královská: Symbol lásky i smutku má okouzlující květy i opojnou vůni. Jak vytrvalou pěstovat cibulovinu?

www.nkz.cz

Dešťová lilie zdobí skalky i květináče na balkoně

Dešťová lilie je díky nižšímu vzrůstu ideální rostlinou do skalek nebo na okraje záhonů jako vytrvalá cibulovina, kde vytvoří působivé koberce květů, protože se velmi rychle rozrůstá. Skvěle vypadá i pěstovaná v nádobách na terasách či balkonech. Cibulovina je jen velmi omezeně mrazuvzdorná.

  • V teplejších oblastech se však můžete pokusit o její přezimování na záhonech. Zakryjte ji vyšší nastýlkou mulče a chvojí.
  • V chladnějších oblastech se cibulky před příchodem mrazů vyrývají ze půdy a skladují v suchu. Zpět do záhonů se pak vysazují v dubnu.
  • Při pěstování v květináči můžete pouze nádoby s cibulkami přesunout do chladnější místnosti.

Jak dešťová lilie přišla ke svému jménu

Dešťová lilie získala své jméno díky fascinující vlastnosti, rozkvétat vždy po období dešťů. Za sucha rostlina nekvete, ale jakmile zaprší, je schopna vykvést doslova během několika hodin. Vytrvalá cibulovina tak reaguje na náhlou změnu vlhkosti, což z ní činí symbol obnovy a přizpůsobivosti. V některých kulturách je dokonce považována za talisman přinášející štěstí po bouři.

Jak pěstovat suchomilnou trvalku česnek černý: Půvabnou okrasnou cibulovinu zasaďte do prérijních záhonů

www.nkz.cz

Jak se dešťová lilie pěstuje a množí

  • Výsadba: Pěstování dešťové lilie je poměrně snadné, rostlina je nenáročná. Cibulky se vysazují na jaře, do hloubky asi 5–8 cm, s rozestupem 10 cm.
  • Stanoviště: Nejlépe prospívá na slunečném stanovišti.
  • Půda: Dešťová lilie preferuje zeminu lehkou, mírně vlhkou, ale s dobrým odvodněním, aby nedocházelo k přemokření.
  • Zálivka: Během vegetace rostlina ocení pravidelnou zálivku, ale po odkvětu, v období klidu je třeba zálivku omezit.
  • Hnojení: Přihnojování dešťové lilie není nutné, ale občasná zálivka s tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny podpoří kvetení.
  • Rozmnožování: Dešťová lilie se množí dceřinými cibulkami, které se od mateřské rostliny oddělují během jarní výsadby. Můžete ji množit i semeny, ale tato metoda je pomalejší a vlastně i zbytečná, protože produkce dceřiných cibulek je dost velká.

Jemnou krásu netradiční cibuloviny, dešťové lilie, můžete obdivovat v naší fotogalerii.

FOTOGALERIE: Dešťová lilie, vytrvalá cibulovina, která je symbolem obnovy a přizpůsobivosti
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada