Kaméliím se u vás v bytě dařit nebude: víme, proč jim opadávají poupata

Jak pěstovat kamélie neboli čajové růže?

Většina rostlin získává svá jména po někom, kdo je objevil či vyšlechtil, a ani v případě kamélií to není jinak. Svůj název získaly po misionáři Jiřím Kamelovi, který pocházel z Brna a byl amatérským přírodovědcem.

Kamélie se intenzivně šlechtí, a tak je na trhu mnoho kultivarů lišících se především v barvě a plnosti květů. Ačkoliv se jí také říká čajová či japonská růže, květy nevoní, což jí ale neubírá na atraktivnosti. Barva květů kamélií je nejčastěji bílá a růžová v nejrůznějších odstínech, přičemž naleznete odrůdy i krvavě červené. Květy mohou být jednoduché, u kterých vyniknou žluté tyčinky, sasankovité či pivoňkovité. Plné květy jsou velmi atraktivní a vždy vypadají kouzelně.

Kamélie patří do čeledi čajovníkovité a s čajovníkem ji pojí blízká příbuznost.

Jak vybrat orchidej: Tyto 4 druhy jsou nejkrásnější

www.nkz.cz

Proč kamélie někdy nekvete?

Dříve sice kamélie pěstovala hlavně šlechta, dnes se tyto úžasné keříky objevují i v našich interiérech. Ale právě v tom bývá problém, protože pěstovat kamélii v teplém bytě je čirý nesmysl. Kamélie totiž ve vašem bytě, pokud tedy nejste zvyklí na studený odchov, nadšená nebude a ani vám nepokvete. Pochází z chladných lesů Japonska a odtud pramení i její potřeba chladného a vlhkého prostředí. Sice vám v bytě neuhyne, ale nebude tolik kvést, a to, že trpí, bude znát i na kvalitě listů, které nebudou lesklé a bohaté.

V dobách šlechty se kamélie pěstovaly běžně v bytech i domech, ale tehdy ještě nebylo ústřední topení a topilo se vždy lokálně třeba v kamnech. Vždy se tedy našel nějaký chladný koutek v domě pro pěstování těchto krásek. I v tropických sklenících našich botanických zahrad kamélie najdete v chladnějších částech, kde přezimují většinou spolu s citrusy.

Co symbolizuje jmelí, kam ho pověsit a která část je jedovatá

www.nkz.cz

Jak pěstovat kamélii?

Máte-li zimní zahradu nebo chladný skleník, máte vyhráno. Chcete-li kamélii pěstovat v bytě, musí to být chladná místnost,například chodby či haly nebo ložnice, kde bývá chladněji ve srovnání s jinými místnostmi. Kamélie vyžaduje dostatek světla, ale ne přímého slunečního záření, paprsky by totiž mohly popálit listy. Přes léto ji můžete vyletnit třeba na terasu, ale neumisťujte ji na slunce, nýbrž spíše do stínu. Pokud máte trvale osluněnou terasu, musíte jí nalézt jiné místo, třeba v zahradě někde pod stromy.

Kamélie má podobné nároky jako vřesovištní rostliny, jako jsou rododendrony či azalky, také vyžaduje mírně kyselý substrát, závlahu ocení dešťovou vodou nebo alespoň vodou odstátou a substrát by měl být neustále vlhký.

Proč africká fialka nekvete: 7 důvodů, které jí mohou v kvetení bránit

www.nkz.cz

Proč opadává kamélie?

To, čeho si na kaméliích ceníme, jsou hlavně jejich květy, a jakmile vidíme, že rostlina se připravuje na kvetení a vytvoří poupata, těšíme se o to více. Ale stává se, že kamélie najednou poupata shodí... Bohužel, za to většinou můžete přehnanou péčí. Kamélie jsou totiž citlivé na nerovnoměrnou zálivku, a to hlavněve fázi nalévání poupat, kdy se na špičce ukazuje barva. V tuto chvíli je důležité ohlídat pravidelnou zálivku, substrát nesmí vyschnout a nesmí docházet ke změnám teplot, optimální teplota pro kvetení je mezi 10 až 15 °C. Kamélie také nesnáší průvan, takže pokud na ni v době nakvétání budeme otvírat okno či dveře, nevykvete. Vhodné nejsou ani žádné přesuny rostliny z místa na místo, i to může být důvod, proč shodí poupata.

Jak udržet adventní věnec stále svěží: Dodržte 4 rady přímo od floristky a radujte se z něj co nejdéle

www.nkz.cz

Co kamélie potřebuje v zimě?

Do rozkvětu kamélie mírně zaléváme, přihnojujeme je kapalným hnojivem a rosíme listy. Kamélie rozkvétají dle kultivaru zhruba od Vánoc až do února. Právě od února až do dubna jsou pak v plném květu a je nutné je pravidelně zalévat. Ale přihnojování v tuto dobu již není nutné a ukončíme ho. V dubnu až květnu se kamélie po odkvětu mohou přesadit, přičemž nový květináč by měl být větší pouze o pár centimetrů.

Kamélie jsou neskutečně krásné...

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada