Pěstování kanadských borůvek
Kanadské borůvky (Vaccinium corymbosum) se v podstatě příliš neliší od lesních borůvek, jsou pouze znatelně větší. Jejich velkou výhodou je, že na rozdíl od pravých borůvek se ty kanadské dají s úspěchem pěstovat jak v nádobách, tak na záhonech. Protože se jedná o kyselomilné keříky, které dokážou narůst až do výšky 1,5 metru, potřebují borůvky ke svému růstu ten správný substrát a dostatek místa.
Substrát
Borůvky ve volné přírodě rostou v lesním podrostu, ale také velmi často v rašelinovém podloží. Patří mezi ty rostliny, které vyžadujíkyselou půdní reakci (pH 4 až 5). To se v domácích podmínkách snáze docílí, pokud budete borůvky pěstovat jako hrnkové nádoby. Základem substrátu pro kanadské borůvky by měla být rašelina promíchaná s listovkou a jehličnanovou hrabankou. Další možností je použít přímo substrát pro rododendrony a další kyselomilné rostliny.
Kanadské borůvky na balkóně vysazujte naslunečné stanoviště, případně do polostínu, pokud je na slunci příliš horko a sucho. Nutné je vlhčí podnebí a je také potřeba vydatně je zalévat. Čím lepší zálivka před sklizní, tím chutnější plody budete mít. Kanadské borůvky jsou samosprašné, některé odrůdy ale chtějí efektivnější křížové opylení pro větší výnosy. Aby došlo k vzájemnému opylení, je potřeba pěstovat alespoň dva až tři různé kultivary borůvek.
Hnojení
Pro borůvky je nejvhodnější použít tekuté hnojivo pro kyselomilné rostliny, které neobsahuje chlor. Nic nezkazíte, pokud použijete vyvážené hnojivos obsahem dusíku, fosforu a draslíku. Avšak tento typ hnojiva nepoužívejte v létě, kdy se tvoří plody. Kromě hnojení podpoříte zdravý a kvalitní růst borůvek nastýlkou mulče z borové kůry. Vhodným typem hnojení je zálivka s obsahem tekutého hnojiva.
Stříhání a řez borůvek
Mladé rostliny není potřeba zvlášť intenzivně zastřihovat, ale od třetího roku můžete začít odstraňovat staré výhony a rostlinu průběžně zmlazovat. Nestříhané rostliny budou sice plodit, ale plody budou drobné a nebude jich mnoho. Zmlazované keříky mohou naopak doslova klesat pod tíhou ovoce.
Choroby a škůdci
Kanadské borůvky pěstované v našich podmínkách nemají u nás žádného přirozeného škůdce a netrpí ani na choroby. Jsou ale chutným soustem pro divoká zvířata, která vám mohou jednak sklidit sladké plody, a jednak okousat celý keřík, což může být pro rostlinu i poslední zážitek na tomto světě.
Zajímavost
Kanadské borůvky se dají velmi snadno zaměnit za některé jiné druhy drobného ovoce, které ale nemá s borůvkami mnoho společného - třeba zimolez kamčatský nebo muchovník olšolistý. Tyto druhy jsou také jedlé a běžně se pěstují jako konzumovatelné drobné ovoce. Nehrozí tedy, že byste si kanadskou borůvku spletli s některým nejedlým druhem rostlin.