Nekvetou vám denivky? Udělejte jednu zásadní věc a příští rok budete květy rozdávat
Denivka: květina inteligentních lenochů
Denivka zahradní (Hemerocallis hybrida) dnes roste v téměř každé zahradě, není to ale naše domácí trvalka, její původ je až v Asii. Právě tam se také těší velké oblibě, ale milují jí i díky tomu, že má chutné květy i poupata a afrodiziakální účinky. Denivkám se také říká „květiny inteligentních lenochů“, protože je nenáročná a brání růstu plevelů. Je to dáno hustým trsem listů, který chrání cibule v půdě a takovou džunglí zeleně pak nemá žádný plevel šanci projít.
Proč je denivka denivkou
Dnešní sortiment nabízí velké množství kultivarů denivek a vy tak máte možnost vybrat si rostlinu dle různých barev květů. Květ je liliovitý a lilii i připomíná, nicméně denivky s těmito kráskami nemají nic společného, nehledě na to, že denivka je, na rozdíl od lilie, jedlá. Denivka sice kvete pouze jeden den, ale má velké množství poupat, takže si často ani nevšimneme, že nějaký květ odkvetl. Vědci vysledovali, že žluté květy se otevírají spíše na noc a vydrží do druhého dne do odpoledne, ale tmavě oranžové a červené květy se naopak otevírají přes den. Květy některých druhů voní jen v noci.
Jak správně denivku vysadit
Pokud denivku stále na své zahradě nemáte, není nic snazšího, než si ji zakoupit a vysadit. Denivky mívají ve všech zahradnictví, není to žádná speciální rostlina, někteří zahradníci ji dokonce berou jako plevel. Až budete rostliny vysazovat, dejte si pozor na vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami. Denivka se umí hodně rozrůst do šířky a uzurpuje si tak dostatek místa. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být minimálně 80-100 cm. Denivku také vysaďte pouze tak hluboko, jak byla v květináči, nikdy ji nesmíte při výsadbě utopit, to by se jí u vás nelíbilo. Určitě jí vyberte stanovitě na sluníčku, případně s mírným polostínem.
Pokud denivka nekvete, máme řešení
Denivky sice patří mezi nenáročné trvalky, ale pokud kvetou velmi málo nebo dokonce vůbec a vy neznáte přesnou příčinu, problém možná bude přímo v rostlině, ne ve vás. Rostlina už je vysílena tvorbou nadzemní části a květů a potřebuje vaši pomoc. Musíte ji zmladit, jen tak dostane novou energii do života a znovu pokvete. Pro zmlazení je nejlepší podzim, protože rostlina stačí do zimy zakořenit.
Jak denivku správně zmladit
Trs denivky nejprve prolijeme vodou a po pár hodinách vyryjeme rýčem nebo šetrněji rycími vidlemi tak, abychom nepoškodili kořeny. Celou rostlinu vyjmeme z půdy, odstraníme z kořenů přebytečnou zeminu a rozebereme trs na menší části s tím, že každá část musí mít dostatek zdravých kořenů a silné listy. Listy pak můžeme o polovinu zkrátit, aby zbytečně nedocházelo k transpiraci neboli vylučování vody. Nové trsy pak opět zasadíme na nové místo, případně staré místo vylepšíme kompostem a novou zeminou a po výsadbě pořádně zalijeme. V případě, že rozdělením rostlin získáte více rostlin, než byste potřebovali, podarujte sousedy nebo přebytečné rostliny vysaďte někam na veřejné prostranství, kde bude dělat radost i vašim sousedům.
Denivka je opravdová kráska a obdivovat ji můžete v naší fotogalerii.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.