Druhé sčítání ptáků na krmítkách v Česku

Cílem Ptačí hodinky je zapojit veřejnost do zimního přikrmování ptáků. Ornitologové doporučí zájemcům, čím krmit, poradí, jak si vyrobit vlastní krmítko, a vysvětlí, jak rozpoznat zimující ptáky. Vrcholem programu je historicky druhé celorepublikové sčítání ptactva na krmítkách, které se uskuteční o víkendu 10.–12. ledna 2020.

Do prvního sčítání se zapojilo přes 14 tisíc lidí, kteří pozorovali více než čtvrt milionu ptáků. Zájemci najdou informace na webové stránce ptacihodinka.birdlife.cz. Tento web zároveň slouží k vkládání lednového pozorování.

Jak postupovat při sčítání ptáků

Vyberte si místo k pozorování, ideálně krmítko s pestrou nabídkou potravy. Ve dnech 10. až 12. ledna 2020 pozorujte krmítko po dobu jedné hodiny a zapisujte všechny jeho návštěvy  druh i počet ptáků. Ve výsledcích pak uveďte u každého ptačího druhu největší počet jedinců, které jste spolu viděli najednou. Pokud např. vidíte v jednu chvíli na krmítku tři sýkory modřinky a za okamžik je jich tam šest, zapište šestku. Započítávají se přitom nejen ptáci na krmítku, ale i ptáci, kteří jsou v danou chvíli v okolí nebo kolem přelétají.

Sčítání můžete zadávat on-line do tohoto formuláře nebo výsledky vepište do tohoto letáku, který odešlete do 17. ledna 2020 na adresu ČSO, Na Bělidle 34, Praha 5, PSČ 150 00. Stanete se tak součástí výzkumu a při elektronickém odeslání získáte certifikát s profilem svého krmítka.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada