Zasaďte si tento druh buxusu: je odolnější proti skvrnitosti listů a listové spále než běžně pěstovaný druh zimostrázu

V posledních letech jen těžko najdete v našich zahradách buxus, který zůstal ušetřen náletu otravného škůdce, zavíječe zimostrázového. Pokud ani opakované postřiky insekticidy nezabraly, je na čase uvažovat o likvidaci původního keře. Pokud se pěstování buxusů nechcete vzdát, pak zvolte alespoň zimostráz malolistý, který lépe odolává cylindrokladiové skvrnitosti listů (Cylindrocladium buxiola) a volutelové listové spále (Volutella buxi), tedy chorobám, kvůli kterým běžný zimostráz vždyzelený podléhá velmi snadno.

Zimostráz malolistý (Buxus microphylla)

Druh zimostrázu neboli buxusu, pocházející z Japonska a Tchaj-wanu, který ve své domovině dorůstá do výšky až 300 cm, ale u nás dosahuje jen asi 90 cm. Jedná se o pomalu rostoucí keř s drobnými oválnými lístky, který, ačkoliv je stálezelený, projevuje se určitou barevnou proměnlivostí během roku. Na jaře se objevují jasně zelené nové výhony, v létě jsou listy tmavě zelené a na podzim se barví do žlutavě červených záblesků.

Zimostráz malolistý je nenáročný na půdu, ale nejvíce mu vyhovuje půda neutrální až mírně zásaditá a upřednostňuje umístění na slunci až ve světlém polostínu. Má střední nároky na vláhu, příliš suché nebo naopak vlhké půdy zimostrázu malolistému škodí. Vyžaduje také pravidelné přihnojování běžnými hnojivy pro okrasné dřeviny. Mrazuvzdorný do -23 °C.

 

Jak poznáte obávané choroby zimostrázů

Cylindrokladiová skvrnitost listů a odumírání výhonů zimostrázu je houbové onemocnění, které se projevuje nejprve na mladých listech, kulatými skvrnami s hnědým až oranžovým středem, pak postupně zasahuje i listy starší, na kterých se objevují tmavé skvrny a také větve, které žloutnou. Napadené listy začnou postupně opadávat, až rostliny uhynou. Napadené rostliny již většinou není možné zachránit, ale pokusit se o to můžete fungicidním přípravkem Folicur.

Onemocnění zasahuje všechny druhy buxusů, ale buxus malolistý se jeví jako mnohem méně náchylný.

 

Volutelová listová spála a odumírání listů zimostrázu je houbové onemocnění, které napadá sazenice, mladé i starší rostliny zimostrázu a projevuje se zaostáváním růstu u sazenic a bělavým až hnědým zbarvením listů a výhonů. Houba napadá především mladé listy a výhony. Silně napadené části rostliny radí odborníci seříznout a spálit, kořeny vykopat a spálit. Okolní zdravé rostliny pak preventivně ošetřit přípravkem Folicur.

I toto onemocnění se týká všech rostlin z rodu zimostrázů, jde jen o to, zvolit méně náchylný druh, jako je právě zimostráz malolistý.

Zdroj: eagri.cz; okrasne-stromy.cz

 

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada