Ocún jesenní

Colchicum autumnale

Barva květů
Doba kvetení
Světlo
Půda
Zahradní styl
Využití
Barva listů
Půdní reakce
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Účel pěstování
Náhled

Základní informace

Původ

Ocún jesenní (Colchicum autumnale) je nejznámější druh z čeledi ocúnovitých (Colchicaceae). Roste v jižní a střední Evropě na čerstvých až vlhkých loukách bohatých na živiny i v řídkých lužních lesích. Ocún je oblíbený i v zahradách, byla vyšlechtěna řada odrůd.

Růst

Ocún jesenní dosahuje výšky 10 až 25 cm. Hlízky následující rok po kvetení odumírají, ale zároveň vytvářejí dceřiné hlízky, které rozkvétají příští podzim. Proto ocúny na vhodných stanovištích časem tvoří husté koberce.

Olistění

Široce kopinaté listy dosahují délky asi 25 cm; připomínají listy tulipánu. Jejich zvláštností je, že se neobjevují spolu s květy, ale až další rok na jaře, spolu s plodem.

Pozor na záměnu: listy ocúnu se zaměňují s listy česneku medvědího (používá se v kuchyni), zejména proto, že obě rostliny v přírodě často rostou na stejných lokalitách. Lze je však snadno rozlišit podle vůně: listy česneku vůni při dotyku silně „česnekově“ voní, zatímco ocún prakticky není cítit. Stejně jako u mnoha jiných cibulovin listy v létě zasychají.

Květy

Od srpna do října, růžové až fialové šestičetné kalichy na dlouhé trubce, která vyrůstá přímo z hlízy. Kromě botanického druhu existují i odrůdy s bílými nebo plnými květy. Během kvetení jsou rostliny bezlisté: proto se ocúnu lidově říká „naháček“. Existují i odrůdy s bílými nebo plnými květy.

Plody

V květnu a červnu se objevují sytě zelené, později hnědé tobolky, které obsahují lepkavá černá semena. Šíří se větrem a také je roznášejí mravenci.

Stanoviště a půda

Ocún jesenní preferuje slunečné až částečně zastíněné místo. Platí: čím více stínu, tím méně květů. Vhodné je teplé, chráněné stanoviště a půda bohatá na živiny a humus, pokud možno propustná – na jaře nepříliš suchá a v létě nepříliš vlhká.

Výsadba a péče

Tak jako u ostatních cibulovin se hlízy vysazují v době vegetačního klidu – od července do září. Datem výsadby lze ovlivnit dobu kvetení: ta začíná v závislosti na teplotě půdy přibližně čtyři týdny po výsadbě. Pozdější výsadba ji posune dál do podzimu – na dobu, kdy už jsou květy v zahradě vzácné. Hlízy vysazujte do hloubky 10 až 20 cm; je-li půda na podzim suchá, můžete vysadit hlouběji. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být asi 20 centimetrů, aby zbyl dostatek místa pro dceřiné hlízy. Po výsadbě nezapomeňte na zálivku. Listy odstraňte, až zežloutnou.

Použití

Ocúny vypadají zvláště dobře v malých nebo větších skupinách na okraji skupiny dřevin nebo na trávníku (podobně jako šafrány). Jako partneři v záhonu se k nim hodí nízké okrasné trávy se žlutým nebo načervenalým podzimním zbarvením. Krásný kontrast ke květům ocúnu tvoří zežloutlé listy bohyšek. Ocúny také výborně vypadají pod listnáči s atraktivním podzimním zbarvením, jako jsou japonské javory nebo brsleny. Lze je také pěstovat v nádobách, ty by však neměly být příliš mělké.

Množení

V létě, po zatažení listů, můžete vyjmout z půdy dceřiné cibulky a rozsadit je. Lze také vysít zralá semena: vysévají se v létě, do nádob s množárenským substrátem. Trvá však dlouho, než se objeví první květy.

Jed a lék

Ocún jesenní je nebezpečná jedovatá rostlina: všechny části obsahují jedovatý alkaloid kolchicin. Ten je už v malých množstvích životu nebezpečný. Kolchicin se také používá při šlechtění rostlin: způsobuje totiž zdvojnásobení počtu chromozomů v buňkách, a jeho využitím lze tedy získat polyploidní rostliny. Ve velmi nízkém dávkování se přípravek s výtažkem z ocúnu používá v homeopatii proti dně a revmatismu. Vzhledem k tomu, že kolchicin může při styku s pokožkou způsobit podráždění, je vhodné při manipulaci s hlízami nosit rukavice.

Choroby a škůdci

Na místech, kde je v létě vlhko, rostliny často trpí padlím. Aby se zabránilo dalšímu šíření houby, odřízněte všechny napadené části a zlikvidujte je. Listy i květy ocúnů jsou také oblíbenou potravou plžů.