Tajemný sazaník vás dostane: Takhle voňavou zahradu jste ještě neměli
Nevšední keř, který vás ohromí krásou i vůní
Nevšední keř sazaník vás na zahradě zve na smyslovou párty. Objímá vás sladkou vůní připomínající jahody, hřebíček nebo dokonce čerstvé upečené cukroví. Jeho listy se v průběhu roku mění z jarní svěžesti přes letní zeleň, až po podzimní ohňostroj barev. Sazaník prostě za každých okolností přitahuje pohledy i čich. Bohužel je však stále ještě v českých zahradách vzácností, ale kdo ví, třeba se to s vámi změní.
Sazaník květnatý, který vás uchvátí svou letní vůní
Sazaník květnatý (Calycanthus floridus) je jako stvořený pro každého, kdo touží po něčem výjimečném. Dorůstá do velikosti 1-3 m a šířky 2-3 m (takže se hodí i do menších zahrad). Jeho listy jsou leskle zelené a na podzim se mění do měkkých žlutých tónů. Trhákem jsou však jeho květy, které se objevují od června do července. V té době rozkvétají vínově červené květy v podobě hvězdic, které voní po jahodách nebo hřebíčku.
Náš tip: Odrůda “Aphrodite” má větší, sytější květ, dorůstá až do velikosti 4 m. Pro menší zahrady pak zkuste “Michael Lindsey”, je více kompaktní, ale stejně voňavý.
Sazaník japonský je podzimní sen s karamelovou duší
Pokud máte na zahradě místo pro strom, sazaník japonský (Cercidiphyllum japonicum) je váš kandidát. Dorůstá až do velikosti 5-10 m. Jsou tu však i menší kultivary jako “Rotfuchs” (4-6 m) nebo “Heronswood Globe” (3-5 m), které se vejdou i do běžných zahrad. Jeho srdčité listy s růžovým nádechem jsou v létě svěže zelené a na podzim jsou žluté, oranžové a purpurové. Opadávající listy krásně voní po vanilce a karamelu.
Náš tip: Pro pohádkový efekt sáhněte po formě “Pendula” - její klesající větve jsou jako z kouzelného lesa.
Jakých dalších sazaníků byste si měli všimnout?
- Sazaník čínský (Cercidiphyllum magnificum): Menší bratranec japonského sazaníku (5-8 m) s podobnou karamelovou vůní a zaoblenějšími listy.
- Sazaník západní (Calycanthus occidentalis): Nevšední keř s balzámovou vůní, který zvládá i sušší půdy.
- Hybridy jako “Hartlage Wine” nebo “Venus” přináší květy v barvách od vínové po krémovou. Jsou to skutečné šperky pro vaši zahradu.
Jak pěstovat sazaník
- Stanoviště: Slunce nebo polostín. Když mu dopřejete více slunce, bude bohatěji kvést a jeho květy budou sytější.
- Půda: Hluboká, humózní, vlhká, ale dobře odvodněná. Sucho ani zamokření mu nesvědčí.
- Sázení: Jaro nebo podzim. Přidejte do půdy kompost a pořádně rostlinu zalijte.
- Zálivka: První 2-3 roky pravidelně, pak už si vystačí s občasnou péčí.
- Hnojení: Na jaře mu dopřejte trochu kompostu nebo organického hnojiva.
- Řez: Jen lehké tvarování u keřů po odkvětu, stromy řez nepotřebují.
- Zima: Sazaník je plně mrazuvzdorný, mladé rostliny můžete na první zimu přikrýt chvojím.
- Škůdci: Téměř žádný. Sazaník je zdravý a odolný.
Co byste ještě měli vědět o sazaníku
- Všechny příbuzné druhy sazaníku nejsou zrovna bezpečné pro zvířata, protože obsahují alkaloidy, jako třeba calycanthin. Po pozření zvířaty ve větším množství, a to především v případě psů, koček a hospodářských zvířat, má toxické účinky. Otrava se může projevovat zažívacími potížemi, zvracením, průjmem nebo neurologickými problémy.
- Také vám musíme říct, že sazaníky není zatím u nás zcela běžné sehnat. Najít ho můžete ve specializovaných zahradnických centrech a online obchodech. Přičemž sazaník květnatý se u nás objevuje přece jen častěji než sazaník japonský.
Tento nevšední keř dokáže proměnit vaši zahradu v místo, kam se budete těšit každý den. Ať už si přitom zvolíte voňavý keř nebo majestátní strom, jedno je jisté - sazaník přinese radost vám i vašim návštěvám.
Nahlédněte do naší galerie pro inspiraci a nápady, jak oživit váš zahradní sen.