Unikátní botanická zahrada
Začátkem dubna se otevřely brány Průhonické botanické zahrady, která se může pochlubit ojedinělými sbírkami rostlin. Jejím hlavním posláním je rozvíjet a uchovat druhy rostlin a navázat tak na práci knížete Silva-Taroucy. Průhonická botanická zahrada vznikla v roce 1962 a podílí se na záchraně ohrožených druhů. Její součástí je arboretum s historickými odrůdami hrušní a jabloní a pro veřejnost je otevřena od dubna do října. V botanické zahradě se během roku koná řada akcí, mezi ty nejoblíbenější patří třeba Víkend sněženek – oblíbená výstava nejen těchto drobných cibulovin.
Nejcennější sbírku růží najdete právě zde
V botanické zahradě je shromážděno mnoho druhů rostlin, přičemž její sbírky kosatců, pivoněk, denivek a sněženek jsou Národní sbírkou ČR, vybrané odrůdy jsou pak součástí Národního programu genetických zdrojů. Sbírka kosatců patří mezi tři největší sbírky na světě, sbírka kulturních růží je druhou nejpočetnější sbírkou v ČR. V zahradě můžete dále vidět výsadby pěnišníků, hajniček a drobných cibulovin.
Zábava i poučení
Nevíte, kam se vydat o víkendu na příjemný rodinný výlet? Máte malé děti a přemýšlíte, kam je vzít, aby se něco naučily, byly na čerstvém vzduchu a pořádně se unavily? Tak rozhodně navštivte Průhonický park a Zámek, které jsou Národní kulturní památkou a součástí světového dědictví UNESCO. O jeho založení se zasloužil Arnošt Emanuel hrabě Silva Tarouca, který průhonické panství získal sňatkem v roce 1885 a začal dle svých představ tvořit Průhonický park. Průhonický park je jedinečný, a to z mnoha důvodů. Byl založen v době, kdy krajinářský styl dosáhl již svého vrcholu a kdy anglické parky v Evropě byly obohacovány dovezenými neboli introdukovanými rostlinami. Právě v parku naleznete cenné sbírky rostlin, které nikde jinde neuvidíte.
Trasu vyberte dle své kondice
Park je poměrně rozlehlý a na výběr máte ze tří tras. Pokud se opravdu cítíte jisti v kramflecích a máte dobrou kondičku, rozhodně doporučuji zvolit tzv. Vyhlídkový okruh (červený), který vás provede celým parkem, kde narazíte na neuvěřitelné výhledy a přírodní scenérie. Tento okruh vás zavede až do nejvzdálenějších míst v bývalé oboře u rybníka Bořín a vede na všechny vyhlídky v parku. Nevynecháte tak vyhlídkovou věž Gloriet, fotogenickou hráz rybníka Labešky a Českou chaloupku, kterou jste mohli vidět v mnoha českých pohádkách. Minout byste neměli ani strážní domek Wachhaus, který se nachází v odlehlejší části parku u rybníka Bořín. Délka vyhlídkového okruhu je 10 km a normální chůzí vám zabere cca 5-6 hodin.
Pro méně zdatné postačí střední okruh
Pokud si nejste jisti, zda byste zvládli vyhlídkový okruh, ale chcete vidět pohádkovou chaloupku a mnohé vyhlídky, pro vás je vhodný Hlavní okruh (žlutý). Vede těmi nejzajímavějšími partiemi první části parku a pokračuje do druhé části parku, bývalé obory. Je zajímavý po celý rok, kdy začínáte procházkou pod Alpinem na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními a lesními partiemi podél potoka Botiče, po hrázi rybníka Labešky s Českou chaloupkou. Velmi krásné jsou Jeřábkovy potoky, což je romantické údolí meandrujícího Dobřejovického potoka. Délka hlavního okruhu je 5 km a zvládnete ji za 3-4 hodiny normální chůzí.
Pro maminky s kočárky
Nejen pro maminky s kočárky a malými dětmi je pak nejlepší nejkratší Základní okruh, který je naprosto nenáročný a je dlouhý pouze 2,5 km, a i s malým dítětem to zvládnete za 1,5 až 2 hodiny. Tento okruh vás po modré povede okolo zámku kolem Podzámeckého rybníka, pod Alpinem až na Hlavní vyhlídku a lučními partiemi zpět k zámku. Tento okruh je nejkrásnější především v době, kdy kvetou rododendrony (květen), kterých je nejvíce v okolí Chotobuze a Hlavní vyhlídky. Velmi krásný je pak pohled na zámek z Hlavní vyhlídky.
Tohle v parku rozhodně nedělejte
V Průhonickém parku i v Botanické zahradě se nachází řada velmi cenných rostlinných druhů, a právě z tohoto důvodu je vhodné, pokud tomuto prostředí přizpůsobíte i své chování. Je totiž nutné chránit to, co si ochranu zasluhuje, a právě z toho důvodu se nepohybujte mimo značené cesty, nevstupujte do porostů a vodních ploch. Chcete-li na procházku parkem vzít svého psího mazlíčka, mějte ho na vodítku a zapomeňte na jeho volné pobíhání. Zde nejste v běžném městském parku, zde jste na místě, kde se nachází něco mimořádného a dle toho byste se měli také chovat. Hlídejte své malé děti, ať nic netrhají, neničí, nepoškozují. V parku také nejezděte na kole nebo dokonce na koloběžce pro dospělé. Rozhodně nerozdělávejte ohně a nepoužívejte drony. Zkrátka chovejte se zodpovědně.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.