Tipy na moderní jezírka

Voda v zahradě osvěžuje vzduch, vytváří příjemnější mikroklima a zrcadlí okolí, které vypadá díky odrazům světla větší a zajímavější. S ohledem na velikost zahrady mívají novodobá jezírka tvar čtverce, obdélníku nebo atraktivnější. Vhodná jsou slunná, nanejvýš polostinná místa, a ideálním terénem je rovina. 

Ani malé, ani velké 

Na velikosti jezírka záleží, protože příliš malé v prostoru nevynikne a velká plocha zase vyvolává tíseň. Hloubka nádrže by měla být alespoň 70 centimetrů, aby se voda během léta nepřehřívala a nezačaly v ní růst řasy. U rozlehlejších jezírek se uplatní různé architektonické prvky umístěné ve vodě – nášlapné stupně, kameny nebo lávky, aby ale celek působil vyváženě, neměly by zaujímat více než čtvrtinu vodní plochy. Přechod přes vodu musí být bezpečný a lépe vypadá spíše užší. Zajímavě působí i dvě jezírka v různých výškových úrovních spojená navzájem přepadem.

Materiál v souladu 

Obruba vodní plochy musí odolávat vlhkosti a může být z tropického dřeva nebo kamene. Materiál by neměl být příliš dominantní a harmonicky působí, když se vyskytuje i jinde v zahradě. Pro výraznější a tajemnější zrcadlení vody použijte tmavý podklad, materiál nebo nátěr, světlá barva prostor naopak osvěží a zjemní. Nápadná barevnost se k moderním jezírkům nehodí, ideální je jedna nebo dvě barvy plus okolní zeleň. 

Atraktivní rostliny 

Do okolí městského jezírka preferujte menší množství netradičních až zvláštních druhů po několika kusech, přednost mají vzácné rostliny s nápadným vzhledem. Použít lze i okrasné trávy, bambusy, pomalu rostoucí jehličnany, atraktivně kvetoucí nebo bohatě olistěné trvalky. S barvami je opět vhodnější nehýřit, efektní jsou minimalistické výsadby nebo sousedství nádrže s udržovaným trávníkem. Osázení vlastní vodní plochy např. lekníny se nedoporučuje. 

S doplňky šetřete 

Větší jezírka je možné také ozvláštnit různými vodními prvky. I zde však platí, čím méně, tím lépe. Vodu do nádrže můžete přivádět například vodním chrličem, který by měl mít ale jednoduchý tvar a moderní design. Voda může stékat po kamenných, skleněných či kovových deskách a oblíbené jsou i vodní sloupy. U jezírek pravoúhlých tvarů se také vyplatí investovat do osvětlení.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada