Stavba pařeniště krok za krokem

Pro každého, kdo je trochu kutil, je navržení a sestavení pařeniště jednoduché. Stavba jde snáz od ruky s dřevěnou stavebnicí. K sesazení jednotlivých dílů potřebujete pouze obyčejný nebo akumulační šroubovák. Základním materiálem mohou být např. lazurou natřená dřevěná prkna a tepelně izolační desky z komůrkového polykarbonátu. 

Jak postupovat při stavbě pařeniště

  • Nejprve sešroubujte obvodové stěny, ideálně ve dvou lidech. Základní konstrukci zpevněte příčnou lištou, která na středu spojí delší protilehlé strany. Poté upevněte panty, na které se zavěsí obě okna s průsvitnou plastovou výplní.
  • Šrouby na dva postranní řetězy k zajištění oken umístěte tak, aby se okna v otevřené poloze mírně skláněla směrem vzad. Aby mohla okna za teplého počasí zůstat pootevřená a větrat, stačí v přední části zevnitř upevnit jedním šroubem krátkou otočnou vzpěru, kterou v případě potřeby snadno vztyčíte.
Petržel kadeřavá v pařeništi
Info ikona

Za slunného dne může teplota v pařeništi vystoupit vysoko, a proto je nezbytné v něm větrat.

  • Hotovou konstrukci přeneste na slunné stanoviště a nasměrujte k jihu. Obrys pařeniště obryjte rýčem a konstrukci ještě postavte stranou. Z vyznačené plochy vyberte zeminu do hloubky podle toho, jaký materiál jste se rozhodli do základu pařeniště navršit. Pokud navezete uleželý hnůj, což je nejobvyklejší postup, budete muset do hloubky vytěžit přibližně půl metru půdy. Jestliže se rozhodnete použít pouze částečně vyzrálý kompost, postačí hloubka na délku rýče. 
  • Jámu nyní začněte plnit substrátem. V případě hlubšího základního lože rozhrňte asi 40 cm hnoje (přidávejte po vrstvách a vždy dobře ušlapejte) a na něj navršte 20 cm vysokou vrstvu zahradní zeminy promíchanou s vyzrálým kompostem. Povrch zemi urovnejte hráběmi a pařeniště usaďte zpět. Dbejte na to, aby navezená zemina byla uvnitř konstrukce. Pokud podél konstrukce zůstanou mezery, důkladně je zahrňte. 
  • Nyní je pařeniště připraveno k výsadbě salátů nebo vysévání ředkviček či řeřichy. Využít ho můžete také k rychlení rajčat, která později přesadíte do záhonu.  
Přenosné pařeniště
Info ikona

Přenosné pařeniště poslouží i jako ochranný kryt pro citlivější rostliny. Při větrání jej stačí nadzvednout a podepřít.

Správná teplota v pařeništi

Nepodceňujte sílu zimního slunce a zajistěte rostlinám optimální teplotu. Za teplého, slunného dne může teplota v pařeništi vystoupit tak vysoko, že bude nezbytné větrat. Za chladných nocí se naopak ochladí natolik, že bude zapotřebí zakrýt skla bublinkovou fólií nebo kokosovou rohoží, aby mladé rostliny – které jsou citlivější na nepříznivé podmínky – nenastydly.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada