S čím je nutné u teras z WPC počítat

Terasová prkna a dlaždice z WPC (wood-plastic composite nebo také woodfiber polymer composite) se nemusejí na rozdíl od dřeva ošetřovat a impregnovat a navíc se netřepí. Nesmí se však zapomínat, že WPC obsahuje 60 až 70 % přírodní složky, a proto může měnit odstín a „pracovat“ působením vlhka nebo slunečního záření. Stává se, že lidé po několika měsících reklamují novou terasu, protože se na ní objeví barevné odstíny – například místa chráněná nábytkem před sluncem jsou tmavší. Jde však o přirozenou reakci dřevěné složky kompozitního materiálu. 

U levných dovozů se také projevují problémy s nedostatečnou pevností. Odborníci proto doporučují sledovat ukazatele kvality a vybírat osvědčené značkové produkty. WPC navíc není materiál pro každého – je na něm znát, že to není naprosto přírodní produkt v podobě čistého dřeva, WPC přece jen obsahuje plast.

Zajímavou alternativu představuje tepelně ošetřené dřevo. Má delší životnost, ve srovnání s neošetřeným dřevem  však nižší pevnost. S tím je nutné při stavbě terasy počítat a nosnou konstrukci volit z jiných materiálů. Jako odolná se ukazují rovněž prkna vyrobená z bambusu.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada