Od prvního nápadu k zahradě snů I.

Konečně se vám splnil sen: máte vlastní zahradu. Než ale začnete modelovat terén a kupovat vybrané rostliny, měli byste si vytvořit předběžný plán. 

Zmapujte aktuální stav 

Navrhnout pěknou a zároveň funkční zahradu chce trochu času. Jen zřídka se povede hned první návrh, ale s každým dalším se posunete o krok blíž k zahradě svých snů. První věc, kterou musíte udělat, je zakreslit současný stav zahrady.

Zahradní oblouk
Info ikona

Pokud to prostor dovolí, dopřejte zahradě trochu tajemna skrytá zákoutí, zástěny, průhledy...

Na list papíru načrtněte obrys domu, oplocení a drobné stavby včetně stání pro popelnici, psí boudy nebo septiku. Pásmem přeměřte všechny rozměry domu, plotu a staveb a vzdálenosti mezi plotem, domem a drobnými stavbami. Měřte vždy nadvakrát: změřte vzdálenost určeného místa kolmo na plot či budovu a pak ještě vzdálenost k některému výraznému bodu – třeba k rohu oplocení či stavby. Tak budete přesně znát polohu vzrostlých dřevin či jiných významných prvků. Míry přeneste na milimetrový papír. 

Ponechte vzrostlé stromy

Se starými stromy v návrhu rozhodně počítejte. O jejich odstranění byste měli uvažovat jen tehdy, pokud jsou nemocné nebo ohrožují bezpečnost. I v takovém případě však na jejich odstranění potřebujete povolení. Vzrostlé stromy tvoří základní kostru, na kterou po založení nové zahrady po dlouhá léta čekáte, a výrazně mění mikroklima zahrady. Přestárlý strom se navíc může stát oporou pro popínavé rostliny. Rozlomené nebo jinak poškozené stromy však musí pryč.

Zahradní zákoutí
Info ikona

Starých stromů se nezbavujte. Poskytnou stín, ochlazení i oporu pro popínavé rostliny.

Sepište seznam přání 

Nyní si sepište vše, co chcete na zahradě mít. Seznam bývá většinou příliš dlouhý na to, abyste vše uskutečnili najednou. Pro větší prvky, například pro pergolu, stačí zpočátku rezervovat travnaté místo, postavit je můžete až později. Ušetříte si tak námahu s pozdějším přesazováním rostlin a předěláváním cest. Jakmile máte seznam úplný, očíslujte jednotlivá přání a představy podle důležitosti. 

Potom přiložte na milimetrový papír s nákresem současného stavu průhledný papír a zakreslete plánované celky – nejprve síť cest, odpočívadlo, garáž, bazén apod. a nakonec kosterní zeleň. Dobré je navrhnout hned několik variant zahrady a z nich pak vybírat. Respektujte přitom průměr koruny vyšších dřevin v dospělosti (jejich stín bude během dne putovat zahradou). Vytvořte také jedno odpočívadlo na slunci (nahradit ho může jižní terasa u domu) a druhé ve stínu. Počítejte rovněž s tím, že zeleninová zahrada nebo jahody potřebují hodně slunce.

Pokračování chystáme.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada