REKLAMA
REKLAMA

Alpinum Juliana – živý atlas rostlin

REKLAMA

Na zahradu, která leží v Národním parku Triglav, si s klidem vyhraďte „líný den“: do výšky 800 metrů nad mořem nemusíte stoupat po stráních a strmých kamenitých stezkách. I bez puchýřů na chodidlech tu najdete víc než 600 alpských rostlin, nasbíraných především v Julských Alpách. Můžete si tak projít „atlas zdejších“ rostlin na 2500 metrech čtverečních. 

Botanikův splněný sen 

Svůj sen si tu v roce 1926 splnil podnikatel Albert Bois de Chesna. Ten se na gymnáziu nadchl pro botaniku, ale, poslušný rodinné tradice, převzal správu otcových lesy a pily. Když vydělal, kolik potřeboval, dal se do hledání vhodného místa.

Kus stráně, kam zaléhá hukot nedalekého vodopádu, koupil od místního horala, jemuž přezdívali Medvědí smrt: vypráví se o něm, že v souboji s medvědem prý ztratil dolní čelist, ale obstál, a dál se beze strachu (jen s šátkem přes obličej) vydával do hor a hlubokých lesů.

Bois de Chesna – s pomocí botaniků – pečlivě rozvrhl cesty i záhony, vybral místa pro druhy ze skal i z údolí a pustili se do sběru rostlin... Péči o ně svěřili potomkovi někdejšího majitele: prvním zahradníkem v Julianě se stal Anton, vnuk Medvědí smrti.

Co určitě neminout

Zdejší údolí ovlivněné středomořským klimatem, poskytuje rostlinám vlídnější podmínky než jejich původní stanoviště. Stává se tedy, že některé druhy tu vykvetou třeba i o měsíc dřív než nahoře ve skalách, kde jsou doma.

Minout byste neměli endemity jihovýchodních Alp – třeba hořec triglavský (Gentiana triglouensis), lomikámen kostrbatý (Saxifraga squarrosa) nebo mák (Papaver ernesti-mayeri).

Určitě nepřehlédnete další zdejší „specialitu“ zvonek Zoisův(Campanula zoysii) – neuvidíte-li ho kvést, všimněte si ho aspoň na znaku Juliany. Znalci skalniček věcí, že pěstovat tyhle zvonky není snadné: dokonce i tady někdy nepřežijí vlhkou zimu, a tak nezbývá než z hor přinést novou rostlinu... 

O tomhle zvonku se vypráví, že svého objevitele Karla Zoise, který ho měl na nočním stolku, rušil vyzváněním. A protože botanik chtěl dál klidně spát, zmáčkl zvonek mezi prsty... Věřit tomu nemusíte, ale důležitý znak, výrazné zúžení zvonkovitých květů, si podle téhle pomůcky zapamatujete určitě.

Více informací najdete na www.pms-lj.si/juliana/si/.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA