Akce spojená s otevíráním běžně nepřístupných zahrad veřejnosti vznikla už v roce 1998 ve Velké Británii a konala se pravidelně vždy druhý červnový víkend. Brzy se stala u veřejnosti populární, a proto se začala pořádat i jinde v Evropě.
Máte rostliny, řízky nebo semínka navíc, které už nechcete nebo se vám nikam nevejdou a je vám líto je vyhodit? Nebo se některým rostlinám u vás nedaří a rádi byste si pořídili jiné, vhodnější? Pak neváhejte a zapojte se do Rostlinné štafety.