Zahrada jako klidná oáza vašeho života

K čemu slouží vaše zahrada?

Soukromé zahrady, ať už jde o ty u rodinných domů, přízemních bytů, nebo o zahrady kolem chalup a chatek, mají nejrůznější formy využití. Někdo zahradu vydláždí a využije ji pro parkování automobilů, kutilství nebo pro rekreační sport. Další na zahradě vybuduje bazén, jiný dává přednost ovocnému sadu či zeleninovému záhonu. A pro ty, kteří hledají únik i ve vaření, může být konvektomat umístěný v letní kuchyni na zahradě skvělým způsobem, jak propojit lásku k přírodě a vášeň pro kulinářství. Stále častěji vídáme také zahrady okrasné nebo zahrady využívané především pro setkávání se s přáteli a rodinou. Nezapomínejme ani na ty zahrady, které slouží jako zázemí domácím mazlíčkům, nejčastěji psům.

Nikdo přitom netvrdí, že jako oáza klidu musí sloužit jen ta zahrada, která je plná kvetoucích rostlin. Musíte se totiž zamyslet nad tím, jak si vy konkrétně představujete ideální zázemí, v němž naleznete potřebný klid.

Skutečně chcete na zahradě parkovat automobil?

Začněme příkladem, který pohodově působí jen na málokoho. Zahrada, která je využívána jako parkoviště, úložiště nepotřebného vybavení, tak trochu smetiště. K podobnému využití velice cenného pozemku sklouzne opravdu hodně jeho majitelů.

Nemluvíme přitom o situaci, kdy jde o nadšeného kutila, nebo dokonce automechanika, pro kterého je opravování aut obživou. Řeč je o situaci, kdy se na zahradu pouze odloží vše, co není zrovna potřeba, ale mohlo by se to hodit.

Zamyslete se nad tím, zda právě takové využití je to nejefektivnější a zda vám skutečně přináší radost. Nevyvolává taková zahrada minimálně v některých členech domácnosti spíše rozmrzelost?

Přetvořte zahradu k obrazu svému

Změna nemusí být složitá. Abyste byli na zahradě spokojení, rozhodně nepotřebujete služby zahradního architekta ani stavební firmy. Změnu můžete postupně realizovat sami. Vykliďte část zahrady a přeměňte ji například na malý zeleninový záhon, případně tam vysázejte kvetoucí stromy, keře a květiny.Do prostoru zakomponujte pěknou lavičku nebo jiný zahradní nábytek. Velice rychle můžete mít na relativně malé ploše – například čtyřech metrech čtverečních – oázu klidu, která vás bude nabíjet energií.

Někomu zase dodají energii ruční práce. Vybudujte si na zahradě malou dílničku s pracovním stolem a nářadím. Nezapomeňte na Led osvětlení a žárovky, v dílně nejspíš často budete pracovat po večerech.

Ani bazén hned nemusíte pořizovat zapuštěný. Zvolte si cenově dostupný nadzemní bazén, který na zahradu umístíte opravdu snadno, a vyzkoušejte, zda bazén bude tím, z čeho se budete na zahradě těšit. Každý měsíc nebo rok svou oázu postupně rozšiřujte, vylepšujte a zrealizujte tak svůj sen.

 

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada