Jak se starat o elektrické nářadí v zimních měsících?

Skladování elektrického nářadí v zimě 

Některému elektrickému nářadí mráz neškodí, jiné v zimě trpí. Například u aku baterií NiCd se uskladnění v chladu přímo doporučuje. Zpomaluje totiž jejich rozklad. Naopak NiMH akumulátory zima ničí. Už při teplotách kolem bodu mrazu klesá jejich kapacita až o 20 % (při teplotě blížící se −20 °C až o 40 %). Proto je vhodné baterie z nářadí vyndat a přes zimu uschovat v místnosti vytápěné alespoň na 15 °C.  

Tip: Pokud elektrické nářadí nepoužíváte delší dobu, alespoň jednou za 6 měsíců baterie nabijte do plné kapacity. 

Jak s elektrickým nářadím v zimě pracovat?

Bateriím v elektrickém nářadí můžete uškodit až v momentě, kdy je chcete v zimě použít. Příliš prochladlý akumulátor nebude při náhlém spuštění a zahřátí vykazovat dostatečný výkon, a navíc může dojít k jeho poškození. Proto je vhodné nechat nářadí před zapojením alespoň 2 hodiny ohřát ve vytápěné místnosti.  

Ošetřete kovové části 

Při uskladňování elektrického nářadí se nezaměřujte jen na baterie, ale i na další části. Například ty kovové jsou v zimních měsících více náchylné ke korozi, před kterou je ochrání technický olej. Důkladně očištěné kovové části můžete technickým olejem buď potřít, nebo je v něm rovnou uskladnit. Zároveň nářadí ukliďte do místnosti s dobrou cirkulací vzduchu, kde se nesráží voda. 

Ani v momentě, kdy už silné mrazy udeřily, není na správné uskladnění nářadí pozdě. Pokud nebylo nevyhovujícím podmínkám vystaveno celou zimu, k jeho trvalému poškození pravděpodobně ještě nedošlo.