Architektka: nová okna nejenže ušetří náklady na vytápění, ale mohou zlepšit i vaše zdraví

Podle architektky Kláry Bukolské, která dlouhodobě spolupracuje se společností VELUX, je nejefektivnější výměna oken, zateplení a snížení teploty v místnosti. Co přesně to znamená? 

Dostatek světla v podkroví
Info ikona

Výměna oken není časově náročná a lze ji zvládnout bez velkých stavebních zásahů.

Řada z nás teď řeší vysoké ceny energií. Máte nějaký tip, jak za vytápění ušetřit?

Některé tipy jsou až překvapivě jednoduché. Obecně známým pravidlem je snížení teploty na termostatu a regulace teploty v místnosti podle doby, kdy ji využíváme. Ale většina lidí neví, o kolik teplotu snížit a jakou úsporu to přinese. Spočítali jsme proto, co tato změna znamená pro modelový podkrovní byt s běžným zateplením a střešními okny s trojskly. Když snížíme teplotu z 22 °C na 20 °C, klesne potřeba energie na vytápění o 35 %, a to není zanedbatelné. Vytápění místností na stejnou teplotu, ať už v této místnosti jsme nebo ne, také není efektivní. 

Světlo ze střešních oken
Info ikona

Správně zvolená střešní okna vám sniží potřebu energie na vytápění.

Ale co když už víc snižovat teplotu v pokoji nechci, co můžu udělat?

K největším únikům tepla logicky dochází u obálky budovy, rychlým řešením tak je výměna oken. Když se vrátíme k našemu modelovému bytu, pouhou výměnou starých střešních oken za nová se potřeba energie na vytápění sníží o 24 procent. Taková výměna navíc není ani nijak časově náročná a lze ji zvládnout bez velkých stavebních zásahů během několika dnů. 

Ještě výraznějších úspor v řádu desítek tisíc korun ročně lze dosáhnout komplexní rekonstrukcí. Kromě výměny oken je zásadní zlepšit zateplení. Výhodou je, že na takovéto zásahy lze čerpat finanční pomoc v rámci dotačních programů Zelená úsporám, náklady domácnosti tak klesnou o desítky procent. 

Tip redakce: Inspirujte se nápady na úsporu energií třeba zde: pomoc a rady.

Dostatek světla ze střešních oken
Info ikona

Nová okna vyřeší i nedostatek světla, dostatečnou ventilaci a přísun čerstvého vzduchu.

Pokud ale budu mít nová dobře těsnící okna a zateplení, nezhorší se mi vzduch v bytě?

Přesně naopak! Výměnou oken totiž vyřešíte časté neduhy především starších nemovitostí: nedostatečnou ventilaci čerstvého vzduchu i málo denního světla. Nová střešní okna díky moderní konstrukci přinesou do interiéru o 10 % světla více než ta stará. Ve starých okenních rámech se navíc často vyskytuje hniloba. Rizika nevhodného vnitřního klimatu přitom přinášejí řadu zdravotních problémů a nemocí, a to nejen fyzických, ale i duševních.  

Čerstvý vzduch je pro naše zdraví životně důležitý, protože nám pomáhá jasně myslet a ve dne nám dodává energii, zatímco v noci přispívá k lepšímu spánku. Pokud zvolíme automaticky ovládaná střešní okna, zajistí nám čerstvý vzduch, odstraní vlhkost i prach. Výměnou oken odstraníme průvan, sálavý chlad a navodíme tak pocit pohody, který vás může vzpružit a obnovit vám hladinu energie.  

Bližší informace o možných úsporách i tipech, jak na střešní okna naleznete na www.VELUX.cz
 

Měření

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada