Zázračná pampeliška: pomůže při cukrovce, dopřeje očistu ledvinám, vyhladí pleť a dokonce z ní vyrobíte skvělou limonádu

Pampelišky se v zahradě jen těžko zbavíte. Možná to ale ani není nutné!

Pampeliška neboli smetanka lékařská (lat. Taraxacum officinalis) je vytrvalá bylina o výšce mezi 5 až 40 cm. Jak každý zahrádkář určitě ví, její kořen je silný, tuhý, vřetenovitý a „nezničitelný“, protože se často při pletí přetrhne a zůstane v půdě, a tak může rostlina vyrůst znovu.

Pampeliška
Info ikona

Listy jsou umístěny v přízemní růžici a žluté květy vyrůstají na dlouhém stonku a jsou uspořádány do dvou řad, přičemž vnitřní řada je ohrnutá dolů a vnější nahoru. Pro pampelišky je typická bílá mléčná šťáva, která po zaschnutí zanechává na oděvu neodstranitelné hnědé skvrny.

Léčivou pampelišku používali již staří Řekové a královnou léčivek je dodnes

Smetanka lékařská je již podle svého názvu uznávanou léčivou bylinou na mnoho neduhů. Počátky užívání Pampelišky se datují už od vzniku antického Řecka, tedy kolem roku 800 př. n. l. Řekové užívali mléčnou šťávu na různá onemocnění kůže, pigmentové skvrny a pihy. Navíc jim pomáhala překonat únavu, náhlou slabost a dokonce se vypořádala i s očními záněty. V našem lidovém léčitelství se zase používala na pročištění celého organismu, podporu trávení a jako slabé projímadlo.

A u nás ještě zůstaneme. Mezi mladými děvčaty, která už byla připravena na vdávání, kolovala jedna pověra. Po odkvětu zůstaly na konci stonku pouze bílá chmýříčka. Ty dívka sfoukla a kolik jich zůstalo na na stonku, za tolik let se vdala.

Pampeliška
Info ikona

Pampeliška vyhlazuje pleť a čistí tělo od toxinů

Pampeliška blahodárně působí na celé tělo. Posiluje ledviny, játra, žaludek, slinivku. Kromě jiného smetanka působí močopudně (čistí ledviny od toxinů), pomáhá při cukrovce, kdy harmonizuje hospodaření s krevním cukrem a podporuje správnou činnost jater – pomáhá tak očistit pokožku, zanícené rány, vyhlazuje a omlazuje pleť.

Vyrobte si domácí pampeliškovou limonádu

Pampeliška se sbírá celá. Kořen nejlépe na podzim po odkvětu nebo časně na jaře. Působí velmi očistně na celé tělo. Listy se mohou sbírat v průběhu celé sezóny.

Květy pampelišky sbírejte na počátku rozkvětu. Používat je můžete i na sušení a následně např. k výrobě pleťových mastí.

Pampelišková pleťová mast na popraskanou pokožku

Ve vodní lázni rozpusťte lžičku včelího vosku a přidejte 3-4 lžíce bambuckého másla. Poté přidejte plnou hrst pampeliškových květů (můžou být i sušené). Nechte chvíli ohřívat na mírném stupni (plameni), zvolna míchejte a nakonec přeceďte. Hustým roztokem naplňte předem připravené dózičky a nechte vychladnout.

Pampeliška se používá do čajů, pleťových vod, mastí, ale také likérů, salátů a např. limonády. Jak na přípravu domácí pampeliškové limonády se můžete podívat ve videu níže.

 

 

Zdroje: www.herbal-store.cz, www.provonenyden.cz, lindamahelova.cz 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada