Zahrada na metru čtverečním

Krok za krokem k metrovému záhonu

Přípravu miniaturního záhonu zvládne každý. Základ několika zvýšených záhonů o velikosti 1x1 metr tvoří čtvercové rámy stlučené například z neošetřených smrkových fošen. Kdo je jen trochu manuálně zručný, snadno si je stluče, na zakázku je vyrobí i kterýkoli truhlář. Hotové rámy rozmístěte na uhrabanou štěrkovou plochu ve stejných odstupech (přibližně jeden metr) a naplňte je substrátem smíchaným vždy z jednoho dílu kompostu, zahradní zeminy a písku. Navršenou zeminu uhlaďte ve výšce 4 až 5 cm pod horním okrajem záhonu, abyste předešli vyplavování zeminy během zalévání.

  Zeleninový záhon na metru čtverečním
  Info ikona

  Výhradně zeleninový záhon naplánujte tak, aby jeden druh střídal druhý a sklizně na sebe navazovaly.

  Foto: Shutterstock

  Co a jak na metrový záhon vysadit 

  Při osazování můžete kromě kuchyňských bylinek, jako je tymián nebo rozmarýna, vybírat i mezi letničkami, jako jsou ostálky a jiřinky. V jednom záhonu najde místo šest až devět vzrostlých rostlin. Dbejte vždy na harmonické propojení barev a vhodné výškové rozložení. Napřed rostliny „nanečisto“ rozmístěte po povrchu půdy, a teprve až budete spokojeni, vyklepněte je z květináčů a zasaďte. Nakonec bylinky a květiny důkladně přimáčkněte a dobře zalijte.  

  Osvědčené tipy k osázení záhonu

  • Kouzlo proměn – pestrá směsice voňavých bylinek a barevných letniček, jako jsou jiřinky nebo ostálky, bude půvabná pro zrak i čich. 
  • Dvě patra – pozadí záhonu může tvořit i modře kvetoucí yzop a žlutooranžové aksamitníky. Na středu poroste libeček, koriandr a rozmarýna, zatímco poléhavý tymián bude přepadávat přes okraje. 
  • Květy a bylinky – spojení oranžovočervených ostálek a červených jiřinek s modrými levandulemi a šalvějemi zklidní zelenolisté alojsie. Popředí zkrášlí tymián a saturejka.
  • Voňavý čtverec – dobromysl, rozmarýna a česnek vonný vtisknou záhonu eleganci. Červené ostálky budou pěkně kontrastovat k zelené alojsii, pelyňku brotanu, pamětníku a meduňky lékařské. 
  • Horké barvy – temně červené jiřinky, ostálky a oranžovožluté lichořeřišnice barevně souzní s listy šťovíku krvavého. Mezery vyplní petržel a roketa setá ozdobí záhon drobnými žlutými květy.

  Naše krásná zahrada

  Předplatné časopisu Naše krásná zahrada