Co se zahradou po velké vodě: veškerou zeleninu vyhoďte a udělejte maximum pro ozdravení půdy

Než se do čehokoliv pustíte, mějte na paměti, že velká voda s sebou bere všechno. Takže i obsah žump, čističek odpadních vod a rozličné látky, které byste si na zahradu nejspíš dobrovolně nepustili. Jakékoliv práce proto provádějte v holinkách, rukavicích a tak, abyste neohrožovali své zdraví. Půda nyní může obsahovat celou řadu nežádoucích chemických látek a toxinů.

 

Pořádně ukliďte

Cestičky a záhony zbavte naplaveného bahna, s velkou pravděpodobností bude kontaminované vším, co jsme popsali výše. S ním dost možná vezmete i část “své” půdy, ale to nevadí. Živiny doplníte. Vyhoďte i všechny naplaveniny a zničené rostliny. Pokud to jen trochu půjde, veškerý organický materiál odvezte ze zahrady pryč, nedávejte ho na kompost.

Zeleninu v žádném případě nejezte

Tohle bude nejspíš hodně bolet, zvlášť jestli jste na svou letošní úrodu pyšní. Ale žíznivá zelenina, která stála byť jen pár hodin v povodňové vodě, do sebe absorbovala dostatek nežádoucích látek na to, aby byla nepoživatelná. I když třeba vypadá na pohled v pořádku, v žádném případě ji nekonzumujte, ani po omytí pitnou vodou, a vyhoďte ji popelnice na bioodpad

 

Zkontrolujte všechny stromy, keře a trvalky

Pro své vlastní bezpečí obejděte každý strom i keř v zahradě a zkontrolujte, jestli nemá podemleté kořeny a nehrozí páde. Starší porost byste museli pokácet, u mladých stromků a keřů stačí dosypat zeminu a pořádně udusat. Rovnou můžete kolem každé rostliny nasypat trochu organického hnojiva, velká voda živiny vyplavila.

 

Vyčistěte všechny retenční nádoby a sudy

Všechny nádoby, přes které se přehnala velká voda, vypusťte a vydezinfikujte. Použít můžete octovou vodu ve větší koncentraci octa nebo roztok se Savem. Nezapomeňte vše pořádně vypláchnout.

 

Zaměřte se na výživu půdy a její obnovu

Někomu se přes zahradu velká voda přehnala, jiným na ní několik dní stála a hrozí tak větší kontaminace půdy. Každá zahrádka je tedy nyní v trochu jiné kondici, zbavit škodlivin a doplnit živiny bude potřebovat každá.

 

Až do konce října můžete vysévat zelené hnojení - teď třeba vikev s žitem, řepku nebo hořčici, ještě chvíli i svazenku. Rostliny nechte vyrůst a pak posekejte a vyhoďte, i když za normálních okolností byste je do půdy zarývali. Natáhnou do sebe škodlivny z půdy, kterých se chcete pro tentokrát zbavit. Jestli máte podezření na větší znečištění půdy, třeba i těžkými kovy, zaměřte se na pěstování rostlin, které je dokáží z půdy vytáhnout. Jde třeba o měsíček, lichořeřišnici nebo heřmánek. Všechny jmenované ale budete moci vysít až na jaře.

Alfou omegou rychlého návratu záhonů do kondice je dodání živin a návratu půdního života. K tomu poslouží třeba vyzrálý hnůj, kompost (ale ne ten, přes který se přehnala voda, ten vyhoďte) nebo jakýkoliv organický materiál zapracovaný do půdy. Klidně to mohou být kuchyňské zbytky, které byste jinak hodili do kompostu. Přímo v půdě budou lákat žížaly a půdní mikroogranismy.

Hlavu vzhůru, zase bude dobře

Příroda oplývá relativně velkou mírou životaschopnosti, a tak věřte, že na jaře už bude vaše zahrada zase vypadat optimisticky a dělat vám radost.