Třemdava bílá aneb hořící keř: Nádherná trvalka s omamnou vůní dokáže být velmi nebezpečná. Raději si na ni vezměte rukavice

Jak vypadá a odkud pochází třemdava bílá, krásná i nebezpečná trvalka?

Třemdava bílá (Dictamnus albus) je jen pomalu rostoucí trvalka s variabilní výškou mezi 40 až 120 cm, podle kvality půdy, ve které roste. Mladé rostliny vytvářejí jednu silnou a nevětvenou lodyhu, u starších rostlin to bývá několik lodyh, které spolu vytvářejí bohatý trs. Svěže zelené listy, vyrůstající pouze přímo z lodyhy, jsou kopinaté a lichozpeřené. Od května do června třemdava vykvétá vrcholovým hroznem květů v barvě nejčastěji růžové, někdy i bílé. Nádherné květy mají okvětní lístky s výrazným, tmavě nachovým žilkováním. Po odkvětu se z opylených květů vyvíjejí dekorativní tobolky, které připomínají tvarem hvězdičky oblíbeného vánočního koření badyánu.

Top 10 nejkrásnějších trvalek z babiččiny zahrady

www.nkz.cz

Třemdava bílá je původní rostlinou střední a jižní Evropy, západní a střední Asie i Číny. V ČR se vyskytuje spíše vzácně a jen roztroušeně, ale potkat ji můžete na okrajích sušších a světlých hájů nebo na skalnatých svazích, ale pouze v nejteplejších oblastech. V několika zemích střední Evropy, včetně České republiky, je třemdava bílá zařazena do seznamu ohrožených druhů. Někdy se pěstuje i na zahradách, ale rostliny se ani nepokoušejte vyrývat z přírody. Nejen, že by vám hrozila tučná pokuta, ale přesazení třemdavy se stejně většinou nezdaří a rostlina uhyne.

Jak voní třemdava a proč se jí říká hořící keř?

Třemdava voní někdy tak silně, že z její vůně dokáže až rozbolet hlava, i když je to vůně krásná, omamně i svěže citronová. A vůně to jistě není náhodná, protože třemdava bílá náleží do čeledi rostlin routovitých stejně, jako exotické citrusy. Rostlina je vonnými silicemi tak prosycená, že je podle některých odborníků dokonce možné, že rostlina za výjimečně horkého a suchého počasí dokáže vzplanout, pokud se k ní přiblížíte se zapálenou sirkou či zapalovačem. Může dojít až ke samovznícení, aniž by však oheň rostlinu poškodil. V našich přírodních podmínkách je to však silně nepravděpodobné, ale ani tak to raději nezkoušejte už jenom proto, že třemdava roste často na slunných stráních, plných suché trávy.

Rostliny, které zvyšují naši citlivost na slunce: bolševník je extrémně nebezpečný ale pozor i na třezalku či kerblík

www.nkz.cz

Proč je nebezpečné, dotýkat se třemdavy?

Třemdava bílá náleží mezi rostliny jedovaté, ale je nebezpečná i při pouhém dotyku. Pokud dojde k potřísnění pokožky šťávou z třemdavy za slunného počasí, pak mohou u citlivějších osob vznikat nepříjemné a poměrně dlouho se hojící puchýře. Třemdava patří mezi rostliny zvyšující citlivost pokožky na slunce, stejně jako z tohoto důvodu mnohem známější bolševník. Proto si při manipulaci s třemdavou raději vždy nasazujte gumové rukavice.

Jak pěstovat třemdavu bílou na zahradě?

  • Třemdavě se nejlépe daří na plném slunci, ale zvládne i světlý polostín.
  • Nejlépe se jí bude dařit ve štěrkovém nebo prérijním typu záhonu.
  • Třemdava dává přednost vápenité a na živiny bohaté půdě.
  • Nevyžaduje zálivku, je odolná vůči suchu, a naopak nesnáší přemokření.
  • Třemdava se vysazuje na podzim s rozestupem mezi rostlinami 40 cm.

Podívejte se do fotogalerie, jak vypadá rostlina, která vám může ublížit. 

Galterie: Třemdava bílá je krásná i nebezpečná trvalka
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada