Nenáročné, krásné a odolné: Třapatky zvládne i ten, kdo „zabije“ kaktus

Nádherné, a přitom naprosto nenáročné trvalky

Třapatky, kterým se běžně říká i rudbekie (Rudbeckia), jsou oblíbené a naprosto nenáročné trvalky, které rozzáří každou zahradu nepřehlédnutelnými květy ve všech odstínech zlatožluté barvy, někdy i s přídavkem červenorudých tónů. Tyto odolné rostliny se snadno pěstují, vykvétají po celé léto a přitahují k sobě motýly i včely z širokého okolí. Představíme vám tři oblíbené druhy, třapatku zářivou, srstnatou a dřípatou, a poradíme, kam je vysadit a jak o ně pečovat.

Třapatka není třapatkovka: mějte v tom jasno už jednou provždy a vysaďte si tyto nejkrásnější královny pozdního léta ještě letos

www.nkz.cz

1. Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)

Třapatka zářivá, patří mezi nejoblíbenější druhy nenáročných trvalek, a to díky sytě zlatožlutým květenstvím s tmavým středovým terčem i díky její naprosté odolnosti. Dorůstá do výšky 60–80 cm a vykvétá od července do září. Třapatka zářivá miluje slunná stanoviště, ale snese i lehký polostín. Ideální je pro ni propustná, mírně vlhká půda, ale pozor na přemokření. Na druhou stranu snese i půdu sušší. Skvěle se hodí do skupinových výsadeb nebo jako doplněk k okrasným travinám. Vynikne také v přírodních zahradách nebo podél plotů.

Jak pěstovat třapatku zářivou?

  • Výsadba: Sázejte na jaře nebo na podzim, ideálně s odstupem 30–40 cm od dalších rostlin.
  • Zálivka: Nenáročné trvalky pravidelně zalévejte během prvního roku po výsadbě, aby se kořeny dobře uchytily. Později snesou i občasné sucho.
  • Hnojení: Na jaře přihnojte kompostem nebo vyváženým hnojivem pro kvetoucí rostliny.

Vyzkoušejte tajný starý zahradnický trik při pěstování trvalek: pinzírování prodlouží jejich kvetení a zajistí vám nádherné trvalky

www.nkz.cz

2. Třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta)

Třapatka srstnatá je někdy pěstována jako jednoletá nebo dvouletá rostlina, častěji se však chová jako krátkověká nenáročná trvalka. Květenství této třapatky jsou žlutá až zlatožlutá s výrazným černohnědým středem a dorůstá výšky 30–100 cm. Třapatka srstnatá vykvétá od června až do října. Preferuje slunečné záhony a dobře propustnou půdu. Skvěle vypadá na okrajích smíšených trvalkových záhonů i v nádobách či na okrajích zahradních cestiček. Třapatka srstnatá se často sama vysemeňuje.

Jak pěstovat třapatku srstnatou?

  • Výsadba: Semena lze vysévat přímo na stanoviště na jaře, nebo rostliny předpěstujte v interiéru a ven vysaďte po posledních mrazech.
  • Zálivka: Udržujte půdu mírně vlhkou, ale vyhněte se přemokření.
  • Hnojení: Není nutné tuto nenáročnou trvalku příliš hnojit, velké množství dusíku může vést k bujnému růstu listů na úkor květů.

10 trvalek s nejdelším obdobím kvetení: od jara do podzimu budete mít zahradu plnou barev

www.nkz.cz

3. Třapatka dřípatá (Rudbeckia laciniata)

Třapatka dřípatá je mohutná nenáročná trvalka, která často dorůstá výšky až 2 metry. Její květenství jsou žlutá s výrazným zeleným středovým terčem a mívají lehce povislé okvětní lístky. Vykvétá od července až do konce září. Rostlina je ideální pro větší zahrady, kde může růst v pozadí trvalkových záhonů nebo i u plotu, který jí poskytne oporu při větru. Třapatka dřípatá miluje slunce, ale snese i polostín a vlhčí půdy, vysadit ji můžete i do vlhkých koutů zahrady.

Jak pěstovat třapatku dřípatou?

  • Výsadba: Rostliny vysazujte na jaře nebo na podzim, s rozestupy 50–70 cm. Dopřejte třapatce dřípaté dostatek místa, protože se rychle rozrůstá.
  • Zálivka: Snese vlhčí půdu než ostatní třapatky, v sušších obdobích vyžaduje zálivku.
  • Hnojení: Stačí jednou ročně přihnojit kompostem.

Třapatky jsou nádherné a nenáročné trvalky, jejich krásu můžete obdivovat i v naší fotogalerii.

FOTOGALERIE: Potěšte se pohledem na půvabné třapatky. Poznáte jednotlivé druhy?
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada