První květy se na jaře objeví na kočičkách
Mezi prvními posly jara vykvétá jíva, které se obecně říká kočičky. Vrba jíva(Salix caprea) sice není strom, ale keř, nicméně opomenout tuto důležitou rostlinu nemůžeme. Vykvétá totiž na jaře mezi prvními a je zdrojem první potravy probouzejících se včelstev. Její jemně ochmýřené plstnaté květy připomínají hebounké kožíšky koček, proto se jim lidově říká právě kočičky.
Rozkvetlé sakury v alejích berou dech
Sakury čili japonské třešně (Prunus Cerasus - Prunus serrulata), které jsou ozdobné květem a neplodí, nalezneme v parcích i na zahradách, kde splňují přesně svou úlohu - být okrasnými stromy. Jejich něžně růžové okvětní lístky seřazené do načepýřených chomáčků květů jim propůjčují hebkost a nevinnost. Jedná se o divoké třešně, proto na nich plody nenalezneme.
Mandloně u nás rostou spíše ojediněle v zahradách, jediným větším sadem je oblast v Hustopečích, která se právě pěstováním mandloní proslavila. Jejich bílé až narůžovělé květy jsou oproti jiným ovocným stromům nezvykle velké (okolo 3,5 cm v průměru). Stejně jako kočičky poskytují mandloně jako jedny z prvních stromů pyl a nektar včelám.
Dechberoucí krásu květů magnólií asi není třeba dlouze představovat. Tyto mimořádně velké květy v několika barevných variantách vykvétají na stromech s názvem šácholan (Magnolia). Zajímavostí je, že se květy magnólií nikdy neotevřou dokořán, ale zůstávají v jakési polorozvinuté formě. Bílé, narůžovělé nebo sytě fialové varianty nádherně voní, proto jsou tyto dřeviny také využívány v kosmetickém průmyslu.
Ovocné dřeviny
Kromě zmíněných mandloní rozkvétají v jarním období také další ovocné stromy - třešně, meruňky, jabloně, hrušně či švestky. Zatímco většina květů ovocných stromů je bílá, jabloňové květy se pyšní jemným narůžovělým nádechem okrajů okvětních lístků. Doba kvetení je asi 10 dnů, pokud ale během této doby klesne teplota pod nulu, květy ovocných stromů pomrznou.
Nejprve rozkvétají peckoviny:
- dříny
- mandle
- broskve
- meruňky
A později se přidají rybízy, angrešty, jabloně a hrušně nebo kdouloně.
Ačkoliv nás křehká krása květů ovocných i okrasných stromů láká, neměli bychom se nechat svádět k pokušení a olamovat nakvetlé větvičky domů do vázy. Jednak nám květy doma dlouho nevydrží a za další tím ochudíme včely a další opylovače o potravu a sami sebe o pozdější plody, které na olámaných větvích už nikdy nevyrostou.