Některým pokojovým rostlinám se obloukem vyhněte: S těmito druhy raději nežertujte, jinak si zaděláte na pořádný malér

Pokojová rostlina do každé domácnosti

Domácností, kde by nebyla vůbec žádná pokojová rostlina, nebude mnoho, protože většina z nás si velmi dobře uvědomuje, že přítomnost pokojových rostlin v naší domácnosti je velmi přínosná. I ve chvíli, kdy si myslíte, že ve vašem bytě není vůbec žádné místo, kde byste pokojové rostliny mohli pěstovat, dovolíme si oponovat. Místo je vždy a všude. Pokud tedy nemáte volné okenní parapety, stolky či nějakou poličku, vždy můžete pěstovat pokojové rostliny zavěšené na stěně či od stropu ve speciálních, pěstebních nádobách nebo jako tzv. kokedamy. Takže není důvod se jejich pěstování bránit.

Jak mohou být pokojové rostliny nebezpečné

Ačkoliv si to často ani neuvědomujeme, pěstujeme v naší blízkosti velmi nebezpečné rostliny a často se jedná o známé druhy. Nebezpečí je ve většině případů dáno tím, že některé pokojové rostliny obsahují jedovaté alkaloidy a látky, které nám mohou dráždit pokožku či dýchací ústrojí. To, že není radno tyto druhy konzumovat, by mělo být důležité hlavně v případě, že se v bytě pohybují malé děti nebo třeba kočky či pejsci, kteří velmi často u pokojových rostlin okusují listy. Představíme vám ty nejčastější druhy, které určitě znáte a možná jste ani netušili, jaké nebezpečí pro vás či vaše okolí mohou představovat.

KVÍZ: Víte, které pokojové rostliny jsou jedovaté? Otestujte se, jak dobře znáte pokojové rostliny u vás doma

www.nkz.cz

U těchto 5 druhů pokojových rostlin buďte velmi opatrní

1. Difenbachie

Difenbachie (Dieffenbachia sp.) je poměrně oblíbená pokojová rostlina okrasná hlavně svým listem, který může být různě panašovaný. Řadí se do čeledi áronovité, a pokud by vám vykvetla, její květenství je tvořeno palicí a toulcem, podobně jako je tomu třeba u kaly nebo lopatkovce. Difenbachie je sice krásná rostlina, ale je také řazena mezi rostliny jedovaté. Rostlina obsahuje krystaly šťavelanu vápenatého, který by vám nebo vašim mazlíčkům způsobil rozleptání sliznice a trávicího traktu. Některé druhy difenbachií jsou toxické již při dotyku a mohou na kůži způsobit nepříjemnou vyrážku. Pokud budete chtít tuto krásku množit, nebo ji jen zredukovat v růstu, vždy se chraňte rukavicemi, po práci si umyjte ruce mýdlem a očistěte řezné plochy nástrojů.

2. Filodendron

Ani filodendron (Philodendron sp.) není žádné neviňátko mezi pokojovými rostlinami. Ve své šťávě totiž obsahuje jedovaté krystaly oxalátu vápenatého, který způsobuje alergickou reakci na kůži. Pokud dojde ke konzumaci listů, dochází k velmi silné bolesti.

Nejkrásnější pokojové rostliny s jemnými lístky: Těchto 5 druhů patří mezi nejoblíbenější

www.nkz.cz

3. Potos čili šplhavnice

Potos či šplhavnice (Scindapsus sp., Epipremnum sp.) je častá popínavá pokojová rostlina, která je oblíbená hlavně pro své listy srdčitého tvaru. Je to rostlina velmi nenáročná a pokud ji budete pravidelně rosit na listy, bude štěstím bez sebe. I potos je ale jedovatý, protože obsahuje saponiny, které po požití způsobují otravu a silné podráždění žaludku. Pokud se vám potos líbí a nechcete se ho vzdát, vždy ho pěstujte v takové výšce, kam nedosáhnou ani děti, ani domácí mazlíčci.

 

4. Alokázie

Alokázie (Alocasia sp.) rovněž patří mezi druhy okrasné svým listem a řadí se do čeledi áronovité. Díky tomu, stejně jako difenbachie, obsahuje jedovatý šťavelan vápenatý, který může po pozření způsobovat otravy. Některé druhy alokázií se sice pěstují pro jedlé hlízy, které se pak upravují jako brambory, nicméně druhy, které se u nás pěstují jako pokojové rostliny, jsou jedovaté a není radno si s nimi zahrávat.

Jaké pokojové rostliny pěstovat? Tohle je Top 5, které vám zlepší život

www.nkz.cz

5. Asparágus

Asparágus neboli chřest (Asparagus sprengerii) je v našich domácnostech velmi často k vidění a ani si neuvědomujeme, jaké nebezpečí pro nás může tato oblíbená pokojová rostlina znamenat. Jeho svěže zelené, jehlicovité listy, kterým se správně říká fylokladia, se často využívají jako řezaná zeleň do živých kytic nebo květinových aranžmá. Samotné výhony nikoho konzumovat nenapadne, ale nebezpečí číhá ve chvíli, kdy asparágus odkvete bílými květy a začnou se tvořit plody. To jsou červené bobule s černými semeny uvnitř, nápadně podobné dětským bonbonům, a právě ty jsou jedovaté.

Jak přesně zmiňované nebezpečné pokojové rostliny vypadají, se můžete podívat v naší fotogalerii.

GALERIE: Pokojové rostliny mohou být pro své okolí i nebezpečné

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada