Vzácná krása z Asie: Japonská orchidej, která zazáří na skalkách i v květináčích

Pěstování orchidejí zvládne i začátečník

Japonská orchidej, někdy zvaná také čínská zemní orchidej či orchidej vzpřímená (Bletilla striata), je elegantní a na pěstování poměrně nenáročná trvalka s nápadnými květy, z rozsáhlé čeledi vstavačovitých. Dorůstá do výšky 20-50 cm a na záhonech vytváří husté trsy dlouhých, úzkých, jemně vrásčitých listů s výrazným žilkováním, které raší na jaře v podzemní hlízy. Japonská orchidej vykvétá nejčastěji od června do července a její květy září nápadně růžovou až purpurovou, někdy i skromnější bílou barvou. Květy vyrůstají na květních lodyhách po 5-15 kusech. Ve tvaru květu poznáte orchidej na první pohled. Květy bývají 3-5 cm velké, pyskaté, často zdobené žlutými nebo bílými skvrnami. Celá rostlina má velmi exotický vzhled. Na zimu listy odumírají a japonská orchidej zatahuje do země.

Čím zalévat orchideje, aby kvetly: Zkuste domácí hnojivo

www.nkz.cz

Jak pěstovat japonskou orchidej?

Pěstovat tyto orchideje zvládne i začátečník. Japonská orchidej pochází z východní Asie, kde roste na travnatých svazích, ve světlých lesích a podél potoků. Naše mírné podnebí je pro ni také velmi vhodné, protože je mrazuvzdorná až do -18 °C. Pokud ji na zimu zakryjete mulčem, zvládne ještě nižší teploty, často až do -27 °C.

  • Stanoviště: Japonské orchideji se nejlépe daří v polostínu, nebo i na slunci, ale bez poledního úpalu. Příliš horké polední paprsky slunce by mohly rostlinu popálit. Na druhou stranu v úplném stínu japonská orchidej špatně kvete.
  • Půda: Tato zemní orchidej vyžaduje půdu humózní, dobře propustnou, s mírně kyselým až neutrálním pH. Půda nesmí obsahovat vápno. Ideální je směs zahradní zeminy, kompostu a pístu v poměru 2:2:1.
  • Zálivka: Japonská orchidej vyžaduje mírně vlhkou půdu, ale nikdy ne půdu přemokřenou. Nadměrné vlhko snáší špatně především během zimních měsíců.
  • Hnojení: Japonskou orchidej můžete přihnojovat po celé období růstu, od jara do léta. Používejte více naředěné hnojivo pro orchideje, asi 1x za 2 týdny.
  • Rozmnožování: Japonskou orchidej můžete množit dělením hlízek, nejlépe v jarním období.

Chcete vidět Drákulu mezi rostlinami? Tak vyrazte do pražské Fata Morgany na letošní výstavu orchidejí: poradíme, jakou orchidej si pořídit jako úplný začátečník

www.nkz.cz

Japonská orchidej jako léčivka i zdroj lepidla pro hudební nástroje

  • Hlízy japonské orchideje obsahují slizovité látky, které se využívají jako přírodní lepidlo při výrobě hedvábných strun hudebních nástrojů pro čínskou lidovou hudbu.
  • Hlízy japonské orchideje se však uplatňují i v čínské lidové medicíně. Účinky slizovitých látek se využívají při nemocech trávicího traktu, ale i při respiračních onemocněních.

Jak japonská orchidej vypadá, můžete vidět i v naší fotogalerii.

FOTOGALERIE: Pěstování japonská orchideje není složité
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada