Zkontrolujte, zda jste své rostliny zazimovali správně. Zvláště některé druhy vyžadují speciální péči

Jak správně zazimovat rostliny?

Nevíte, jak přesně zazimovat konkrétní rostlinu, kterou jste přes sezónu pěstovali v nádobě? Ve většině případů všechny rostliny vyžadují dostatek světla, teplotu mezi 5–10 °C a sníženou, nikoliv přerušenou zálivku. Zaléváme zhruba jednou za 14 dnů a není vůbec na škodu, pokud substrát mezi jednotlivými zálivkami vyschne. Jediné, co při přezimování rostliny obvykle nepotřebují, je přihnojování. Před tím, než je přenesete do jejich zimoviště, je však zakraťte, a to klidně o polovinu.

Probuďte amarylis k životu: 8 kroků, které vedou k nejkrásnější vánoční výzdobě z živých květů

www.nkz.cz

Proč přezimujícím rostlinám opadávají listy?

Přezimující rostliny musíte pravidelně kontrolovat, zda jsou stále v dobrém zdravotním stavu. Tato kontrola se týká především případného výskytu škůdců či chorob, a jakmile nějakého toho „vetřelce“ na svých rostlinách najdete, urychleně zahajte ochranu. Pokud rostlinám začnou opadávat listy, aniž by tam bylo patrné napadení škůdcem či chorobou, je to v pořádku a nemusíte se tím trápit. V období vegetačního klidu je totiž naprosto normální, že rostlina ztratí až ¾ svého olistění.

Jak pěstovat cesmínu: Zjistěte, jak ji zalévat, hnoji i stříhat

www.nkz.cz

Těmto 6 rostlinám věnujte patřičnou péči

1. Olověnec

Olověnec ouškatý (Plumbago auriculata) kvete jasně modrými květy až do podzimu a jeho listy se na podzim zbarví do červena. Aby olověnec pravidelně a bohatě kvetl, je důležitý pravidelný řez v dubnu. Olověnec přezimuje na světlém místě s teplotou kolem 10 °C a i během zimy si udrží listy.

Nezapomeňte natřít kmeny ovocných stromů bílou barvou: Musíte ale dodržet tyto 3 zásady

www.nkz.cz

2. Oleandr

Oleandr obecný (Nerium oleandre) kvete celé léto až do října, nejčastěji růžovými, červenými a bílými květy. Oleandr je keř stálezelený a pro přezimování vyžaduje světlo a teplotu kolem 4–8 °C. Substrát u oleandru je dobré nechávat spíše suchý. Během léta vyžaduje slunné stanoviště, stále vlhkou půdu a vydatné hnojení. Stříhá se vždy po odkvětu.

Ovocné stromy před mrazy ochraňte stejně, jako to uměly naše babičky a dědové: budete se divit, jak je to snadné a navíc zadarmo

www.nkz.cz

3. Marhaník

Marhaník obecný známý spíše jako granátové jablko (Punica granatum) je prastará užitková rostlina a jeho semena, tzv. granátová zrna byla vždy symbolem plodnosti. Kvete v červenci a srpnu jasně červenými květy a vyžaduje plné slunce. Granátové jablko přezimuje bez problémů, ale před zimováním je třeba slabší větve odstřihnout a hlavní stonek zkrátit o třetinu. Pak ho umístěte do světlé místnosti s teplotou 2–6 °C.

Jak se postarat o vánoční hvězdu: Musíte ji správně zalévat, zatemňovat a všímat si, zda jí neopadají listy

www.nkz.cz

4. Mučenka

Mučenka modrá (Passiflora coerulea) je liánovitá rostlina s nápadně velkými, modrobílými květy zajímavého tvaru. Rostlina kvete na ovíjivých výhonech a pro svůj růst vyžaduje oporu. Mučenka přezimuje v chladnější místnosti se sníženou zálivkou a vyžaduje velmi propustný substrát.

Proč nekvete klívie: Nejspíš děláte chybu v pěstování

www.nkz.cz

5. Mandevila

Mandevila (Mandevilla amoena) je krásná popínavá rostlina, které se pne po konstrukci. Kvete velkými květy, nejčastěji v odstínech červené a růžové barvy, výjimkou ovšem nejsou ani květy v barvě bílé. Vyžaduje propustnou zeminu s přídavkem rašeliny a pravidelnou zálivku. Na zimu potřebuje hlavně dostatek světla, pravidelné rosení a teplotu kolem 10 °C.

Co dát do truhlíků na zimu: Ozdobte je větvemi jehličnanů i stálezelených keřů

www.nkz.cz

6. Fuchsie

Fuchsie (Fuchsia) je oblíbenou, nejen balkonovou rostlinou, která roste i ve stínu. Pro zimování však vyžaduje světlo a teplotu mezi 10–12 °C. Velmi důležitou podmínkou je pravidelná zálivka, nikdy ale nesmíte rostlinu přemokřit.

Jak zazimovat rostliny: Těchto 6 druhů vyžaduje speciální péči

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada