Jak založit růžovou zahradu a co vysadit

Během dlouhé řady let vyšlechtili zahradníci tisíce odrůd růží. Některé upoutají bohatstvím a barvou květů, jiné omamnou vůní, další plody. 

Od botanických po anglické 

Velké růžové keře vnesou do prostoru romantickou náladu. Zahradu prostoupí sladké vůně a jemné barvy. Velkokvěté a miniaturní růže rozvinou čarovnou krásu květů ve dvou vlnách – v červnu a v září. Pnoucí, botanické, historické a anglické růže kvetou podle odrůdy od jara do podzimu většinou jen jednou, některé kvetení opakují – remontují. Nepřetržitě po celé léto kvetou mnohokvěté odrůdy a také některé pokryvné sadové druhy. Na podzim se sadové růže ozdobí červenými šípky, takže i v zimě na růžové zahradě zůstane alespoň stopa romantiky. 

Záhon a sezení s růžemi
Info ikona

Na růžích oceňujeme nejen květy, ale i jejich vůni, šípky a někdy i trny.

Ideální stanoviště 

Keř nebo celý záhon růží potřebuje citlivě vybrané umístění. Odrůdy s výjimečnými květy vysazujte co nejblíže u cest. Staré a anglické růže se nejlépe uplatňují jako solitérní rostliny nebo ve skupinkách podsazených trvalkami vedle odpočívadel. Vonné růže vysazujte k odpočívadlům, terase či k zákoutí s lavičkou, ale i do bylinkové zahrady nebo podél cesty – tedy na místa, kde můžete vychutnat jejich sladkou vůni. Mnohokvěté a sadové růže se svítivými barvami se prosadí i na velkou vzdálenost. Mnohokvěté růže jsou proto vhodné do úprav na vzdáleném konci zahrady. Robustní sadové růže zpestří smíšený živý plot. 

Cesta růžovou zahradou
Info ikona

V blízkosti cest vysazujte spíš nižší odrůdy a růže, které jsou pro vás něčím výjimečné.

Zohledněte velikost 

Ještě před nákupem si zjistěte, do jaké výšky růže v dospělosti dorostou. Minirůže a nízké pokryvné růže vysazujte do popředí, vyšší sadové a pnoucí růže do pozadí záhonu. Pnoucí růže ozdobí fasádu, oblouky a vstupy do domu nebo do zahrady. Většina pnoucích růží špatně snáší jižní expozici, kde trpí suchem, padlím a sviluškami. Jejich květy pak rychle blednou. Nejvhodnější stanoviště je jihozápadní nebo jihovýchodní stěna chráněná před větrem. 

Stromkové růže
Info ikona

Stromkové růže vyniknou jako solitéry  dopřejte jim prostor.

Pečlivá příprava a péče 

Růže vysazujte na jaře nebo na podzim. Vyberte pro ně slunná a vzdušná místa, nikdy je však nevystavujte plnému úpalu. Záhon předem hluboko zkypřete a prohnojte. Půda musí být humózní a propustná. Nově vysazené rostliny vyžadují bohatou zálivku. Starší keře na podzim přihnojte pomalu rozpustným organickým hnojivem a před kvetením menší dávkou rychle rozpustného hnojiva. U opakovaně kvetoucích růží nezapomeňte na odstraňování odkvetlých částí. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada