Jak správně pěstovat dřín japonský a proč mu musíte chránit kořeny: Jeho květy vás vážně neohromí

Japonský krasavec na našich zahradách

Naštěstí pryč jsou ty doby, kdy jsme mnohé druhy keřů nemohli na našich zahradách vůbec pěstovat, protože většinou nezvládaly naše zimy. To už je ale dnes minulost, protože sortiment okrasných keřů, které lze na našich zahradách pěstovat, se každou chvíli rozšíří o nějaký krásný kultivar, kterému se na našich zahradách daří celoročně. Mezi takové dřívější „fajnovky“ a dnes již běžné keře rozhodně patří dřín japonský (Cornus kousa). Tento půvabný keř či strom pochází z Japonska a nejčastěji se pěstuje jako solitéra. Zasluhuje si totiž naši pozornost, a proto se vysazuje tam, kde na něj dobře uvidíte. Nejčastěji je to někam k posezení, poblíž pergoly, do japonských zahrad nebo do reprezentativní části zahrady, například do předzahrádky.

Když květy nejsou květy

Dřín japonský kvete od května do června, přičemž samotné květy jsou nenápadné a jako takové by vaši pozornost ani nepřilákaly. Na to je ale příroda připravena a připravila pro naše oči past v podobě okrasných a různě zbarvených listenů, které obklopují každý květ. Listeny bývají dle kultivaru v barvě bílé, přes nazelenalou, až po růžovou. Plodem dřínu japonského je pak rovněž dekorativní kulovité souplodí peckovic.

Vějířovka: Pěstování na balkonu zvládne i začátečník. Pro záplavu květů stačí dodržet několik jednoduchých zásad

www.nkz.cz

Jaké má dřín nároky

U dřínu je důležitý správný výběr stanoviště, nejlépe se mu totiž daří na slunci a v polostínu, ale nesmí být vystaven celodennímu slunečnímu žáru, to dochází k popálení listů. Jako nejvhodnější se jeví stanoviště někde pod většími stromy, které mu poskytnou stín v horkém létě. Půdu vyžaduje propustnou, máte-li jílovité půdy, je vhodná dobrá drenáž alespoň v podobě písku, který odvede přebytečnou vodu od okolí kořenů. Z hlediska půdní reakce volte spíše půdu mírně kyselou nežli vápenitou, protože pak vznikají různé chlorózy listů a keř se na stanovišti trápí.

Ochrana kořenů je velmi důležitá

Dřín preferuje mírně vlhkou půdu, ale nesmí být přemokřená. Na sucho jsou náchylnější hlavně mladé a nově vysazené rostliny, U dřínu je dobré prostor kolem něj zamulčovat, protože nejen, že se tím udržuje vlhkost, ale také chráníte kořeny před extrémními teplotami. Na jaře k němu můžete přidat kompost.Netrpí na choroby ani škůdce.

Méně známé traviny: Ovsíř, pěchava nebo bezkolenec se stanou hvězdou vaší zahrady

www.nkz.cz

S řezem dřínu opatrně

Dřín patří mezi dřeviny, které si v pravidelném řezu nijak nelibují. Pokud už musíte řezat, dělejte to výjimečně a spíše brzy na jaře nebo po odkvětu. Řez omezte pouze na odstranění překážejících větví, větví suchých, slabých nebo těch, které se navzájem kříží.

Zimní ochrana je nutná pouze v jednom případě

Dřín japonský je poměrně mrazuvzdorný, ale nově vysazené rostliny je třeba první roky chránit před zimou. To se provádí tak, jak jste zvyklí u ostatních dřevin, přičemž svoji pozornost zaměřte opět na ochranu kořenů mulčem nebo chvojím. Tuto ochranu neopomeňte hlavně v oblastech se silnými mrazy.Starší keře už zimní ochranu nevyžadují a poradí si sami, pokud namrznou, sami na jaře zregenerují.

 

Dřín japonský nabízí v době květu úchvatnou podívanou

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada