Návod na množení rostlin bylinnými řízky

Důležité je správně zvolit období pro odběr řízků, protože slabé a nevyvinuté výhony nejsou schopny zakořenit, a příliš dřevnaté zase zakořeňují hůře. Přesný termín závisí na druhu rostlin a podmínkách, které ovlivňují růst a vyzrávání letorostů.

Jak rostlinné řízky odebírat

U dřevin se řízky odebírají v tzv. první míze, tj. od května do srpna. Podmínkou dobrého ujmutí jsou zdravé a dobře vyvinuté mateřské rostliny. Podstatné je i jejich stáří – řízky z mladších rostlin zakořeňují snadněji než ze starších. Řízky se odebírají z vrcholových, příp. bočních výho. Nejlépe zakořeňují ty, které byly odebrané blízko staršího dřeva nebo dokonce s jeho patkou. 

Řízky trvalek, balkonových nebo pokojových rostlin se odebírají jen ze silných a dobře vyvinutých vrcholů. Řízky však nesmějí zavadnout, proto jejich odběr provádějte ráno a vložte je hned do vody nebo je zabalte do vlhké utěrky.  

Jak vegetativní řízky upravovat

Odebraný řízek by měl podle druhu rostliny měřit 5 10 cm. Jeho dolní konec mírně šikmo seřízněte a odstraňte z něj i spodní listy. Zastřihnout potřebují i velké čepele zbylých listů, např. u hortenzie. Zmenšit listy lze až o polovinu omezí se tak odpar vody z listů. Řezné rány na řízcích je možné preventivně ponořit do roztoku hypermanganu (působí proti plísním). Šanci na bezproblémové zakořenění zvýší i použití stimulátoru růstu. 

Jaký při řízkování zvolit substrát

Některým rostlinám stačí k zakořenění voda, jiným vyhovuje spíše substrát. Podle druhu množených rostlin může být “množírnou” pařeniště, miniskleník nebo obyčejný květináč, který opatříte fóliovým či skleněným krytem. Substrát k zakořenění by měl být kyprý a dostatečně teplý a vlhký. Připravit si ho můžete smícháním rašeliny, písku a agroperlitu v poměru 2:1:1. Použít lze ale i bežnou zahradní zeminu vylehčenou pískem. 

Jak řízky rostlin vysadit

Na dno vybrané nádoby vložte hliněné střepy, drobné kameny nebo jiný materiál, který poslouží jako drenáž. Na tuto vrstvu nasypte substrát, mírně ho utužte a prolijte vroucí vodou (kvůli likvidaci příp. patogenních mikroorganismů). Po vychladnutí vysaďte do půdy řízky, a to minimálně 2 cm hluboko. Substrát kolem nich utužte a vše opatrně zalijte vlažnou vodou tak, aby řízky zůstaly stabilní.

Řízky můžete zakrýt skleněným krytem a vytvořit jim skleníkové mikroklima. Dbejte na to, aby substrát nevyschnul a rostliny nebyly vystaveny přímému slunci. Po zakořenění rostliny rozsaďte, zavlažujte a postupně přivykejte na vnější prostředí. 

Co množit bylinnými řízky

Z opadavých dřevin lze takto množit např. komuli, čilimník, lýkovec, trojpuk, pustoryl, tavolník, pámelník a další keře. Z trvalek přichází v úvahu třeba huseník, tařice, rožec, hhvozdík nebo rozchodník či lomikámen a z balkonových rostlin muškát, fuchsie, koleus a balzamína. Od července do záříje možné řízkovat i stálezelené keře nebo jehličnany, jako jsou jalovce, cypřiše, smrky apod., stejně jako některé léčivky, např. rozmarýn nebo tymián. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada