Jaký je rozdíl mezi vřesy a vřesovci a jak je pěstovat?
Jestliže jste na podzim nelenili a vysadili si pár vřesů a vřesovců do zahrady či jen tak do truhlíku, v této chvíli vřesy (Calluna) dokvétají a na jejich místo se postupně dostávají vřesovce (Erica), které mají poupata a dle kultivaru začínají nakvétat. Tou největší výhodou vřesovců je, že kvetou v době, kdy si ostatní rostliny užívají zaslouženého odpočinku, takže pokud jste si rostliny dobře nakombinovali, můžete se těšit na květy třeba pod sněhem. Ano, přesně tohle vřesovec dokáže. Jak se ale o vřesovce starat, aby v zimě kvetly a my si jich co nejvíce užili?
Jakou půdu a zálivku potřebují vřesovce
Tou nejzákladnější podmínkou úspěšného pěstování vřesovců, stejně jako dalších kyselomilných rostlin, je, dopřát jim kyselé pH půdy, tzn. při výsadbě přidat rašelinu. Nám se v praxi osvědčilo ji ještě smíchat s běžným substrátem nebo zeminou. Vřesovce také vyžadují pravidelnou závlahu, protože jsou to keříky stálezelené, a tudíž fotosyntetizují i v zimě. Aby ale fotosyntéza probíhala, je potřeba mimo jiné voda, takže pokud nemrzne a není sníh, vřesovce zalévejte – hlavně ty v nádobách, kde se voda ztratí mnohem rychleji než v půdě.
Jaký vřesovec si pořídit
Nejčastěji pěstovaným druhem vřesovce, který má řadu nádherných kultivarů kvetoucích v různou dobu, je vřesovec pleťový (Erica carnea). Na trhu ale existuje ještě jeden druh, který nad ostatními vyniká svými vlastnostmi, a tím je již zmiňovaný vřesovec darlejský (Erica x darleyensis). Jde o křížence vřesovce pleťového a vřesovce nachového a kvete především v zimních měsících, na kdy mnoho rostlin spíše ulehá k zimnímu spánku. Oproti rodičovským rostlinám vytváří tento druh vřesovce kompaktní, stálezelené keříky o výšce asi 40 cm, které jsou bohatě větvené a mají tenké, prutovité, ohebné větvičky, které dobře odolají těžkému sněhu. Vřesovec darlejský oproti jiným druhům snáší i vápník v půdě, což je velká výhoda.
Tento druh vřesovce kvete v neobvyklou dobu, a to od listopadu do dubna, a to často i pod sněhem. Jeho květy jsou malé, zvonkovité a mohou být v barvě bílé, růžové či purpurové. Díky svému bujnějšímu vzrůstu se hodí do nádob, přičemž dobře poroste třeba na balkoně či terase. Hodí se také do různých květinových aranžmá, kde vynikne mnohem lépe než ostatní vřesy či vřesovce.
Nejkrásnější kultivary vřesovce darlejského
Krásné jsou samozřejmě všechny kultivary tohoto druhu vřesovce, nicméně jsou zde i takové, co nějakým způsobem nad ostatními vynikají. Kultivar ´Winter Surprise´ má tmavě zelené listy a tmavě růžové velké květy. Kultivar ´Eva Gold´ i ´Kramer´Rote´ mají květy purpurové a zlatavě bronzové olistění. Krásný je také kultivar ´White Perfection´ s bílými květy a jasně zelenými listy.
Jak zazimovat vřesovce
Vřesovce milují slunce a zimy lépe zvládají v oblastech s pravidelnou sněhovou nadílkou. Panuje-li u vás krutý mráz, ocení, když mu kořeny zakryjete chvojím, které ho chrání nejen před vymrznutím, ale také před vysycháním. Někdy postačí i vyšší vrstva mulčovací kůry nebo v případě velkého mrazu přes rostliny přehoďte bílou netkanou textilii, a jakmile mrazy skončí, ihned ji z rostlin odstraňte – to samé platí i o chvojí.
Jak ochránit vřesovec v nádobě přes zimu
V nádobě jsou jiné podmínky pro rostliny než ve volné půdě, a proto je důležité se o rostliny postarat. Nádoba totiž rychleji promrzne, a rostliny jsou tak vystaveny mrazu více než v zahradě. Nádoby tedy před zimou chraňte obalením bublinkovou fólií a postavte je na nějakou dřevěnou či polystyrenovou desku. Dbejte na to, aby rostlina měla dostatek vláhy i přes zimu, což ostatně platí i při pěstování ve volné půdě. Ve dnech, kdy nemrzne a není sníh tedy pravidelně zalévejte, ale s citem, substrát nesmí být přemokřený.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.