Je vhodná doba pro množení hortenzií: je to snadné, když znáte jeden trik

Pokud se rozhodnete, že chcete na zahradě nebo si jen vysadit do nádoby více hortenzií, tak pro vás máme tip. Prostě si je namnožte a je jedno, zda matečná rostlina bude pocházet z vaší zahrady nebo budete u souseda, který se s vámi o pár řízků podělí. Nyní v červenci, kdy je poměrně velké teplo, se lépe ujímá hortenzie latnatá, která má i ráda slunné polohy, nicméně, i druhá hortenzie, hortenzie velkolistá by to měla zvládnout. Připravte si hlavně čisté nářadí v podobě zahradních nůžek a roubovacího nože.

Jak správně odebrat řízky z rostliny

Pro odběr řízků se používají pouze zdravé rostliny, to je jasné. Vyberete si několik mladých výhonů bez květů a odstřihnete je nůžkami. Odeberte tolik výhonů, kolik můžete či potřebujete. Z odebraných výhonů si nastříhejte řízek, který bude dlouhý asi 8-10 cm a bude mít několik listů. Správný řízek není ani bylinný, ani dřevnatý, ale něco mezi tím. Horní řez je vždy rovný, zhruba 1 cm nad prvním listem, druhý řez je mírně šikmý, zhruba 1 mm pod listem. Špičky výhonů odstraňte, většinou bývají nevyzrálé. Na řezné plochy se snažte sahat rukama co nejméně, abyste na ně nezanesli zárodky chorob. Listy můžete buď odstranit úplně, nebo je minimálně zakrátit o polovinu, díky tomu bude rostlina šetřit vodou, kterou by jinak odpařila. Nyní je řízek připraven na výsadbu.

Zakořeňování řízků můžete urychlit

Máte-li připravené řízky, připravte si buď malé květináčky nebo sadbovače, kde je množárenský substrát, který je lehký a propustný. Abyste urychlili a podpořili zakořeňování řízků, spodní šikmou část namočte do stimulátoru. Já používám nejraději ten práškový, který nejprve odsypu na víčko stranou, sem namočím řízky a stimulátor, který nevyužiji, vysypu do koše, nikoliv zpět do celé krabičky. Kromě práškového stimulátoru jsou ještě ty tekuté a princip použití je podobný. Do substrátu tedy udělejte třeba tužkou otvor, vložte řízek namočený do stimulátoru a utlačte. Pak už jen dobře zalévejte, můžete i přikrýt poklopem a vytvořit jakýsi miniskleníček, nebo igelitovým sáčkem, pro udržení vlhkosti a zhruba za 3 týdny by měly řízky zakořenit. Pokud použijete poklop či sáček, nezapomeňte pravidelně větrat, jinak vám řízky napadne plíseň.

Jak poznám, že řízek zakořenil a co s tím dál?

To, že se práce povedla poznáte tak, že jednak začnou rašit lístky a jednak se na dně květináčku nebo sadbovače objeví bílé kořínky. To je dobré znamení, že se namnožení povedlo. Teď můžete nové, mladé rostlinky rozesadit do větších květináčů, na zimu je zazimovat a na jaře si vysadit do záhonu.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.