Jak poznat anglický muškát, půvabnou rostlinu se sametovými květy?
Anglický muškát neboli muškát královský či muškát velkokvětý, stejně jako anglická, královská či velkokvětá pelargonie (Pelargonium grandiflorum) - všechny tyto názvy označují nejkrásnější ze všech druhů muškátů, které na jaře vykvétají obrovskou škálou barev, od bílé přes jemně růžovou a lososovou, až po zářivě nachovou či temně vínovou. Květy mívají až 5 cm v průměru a mohou být jednobarevné i dvoubarevné, se světlými či tmavými oky nebo se zvlněnými okraji okvětních lístků, ale také jednoduché, poloplné či plné. Listy anglických pelargonií bývají široké a ostře zubaté a rostliny vytvářejí bohatě větvené, rozložité keříky, vysoké okolo 60 cm. Anglické muškáty kvetou od konce dubna do července, tedy ne po celé léto, jako většina ostatních druhů muškátů.
Anglický muškát pochází z Kapské oblasti Jižní Afriky, kde roste mezi skalami a v křovinách, a je proto výborně přizpůsobený suchému prostředí. Teprve v 18. století jej přivezli holandští námořníci do Evropy, a až v Anglii se dočkal největší slávy. Tamní zahradníci jej začali křížit, aby získali rostliny s těmi nejkrásnějšími květy. Původně se anglický muškát pěstoval pouze jako pokojová květina, dnes nově vyšlechtěné odrůdy řadíme i mezi balkonové rostliny.
Jak pěstovat anglické muškáty?
- Anglické muškáty se pěstují v interiéru i exteriéru, ale vždy na místě chráněném před deštěm, průvanem a větrem.
- Anglické muškáty vyžadují dostatek světla, raději rozptýleného a sluneční paprsky raději jen po ránu, ostré polední slunce by muškáty královské mohlo popálit.
- Vyhovuje jim nejvíce umístění na parapetu okna či na balkoně, orientovaném na východ či na severovýchod.
- Nejlépe se anglickým muškátům daří ve směsi zahradního substrátu s pískem a s přídavkem kompostu.
- Anglické muškáty preferují pravidelnou, ale střídmou zálivku, nesnášejí přemokřený substrát. Příliš se proto nehodí do oblíbených samozavlažovacích truhlíků.
- Během letní sezóny, od března do října, přihnojujte anglické muškáty 1-2x týdně speciálním hnojivem pro muškáty se zvýšeným obsahem draslíku.
- Pozor na pokles teploty pod 10 °C, který anglické muškáty nesnášejí. V chladném počasí je raději přeneste z balkonu do místnosti.
Proč mají anglické muškáty sametové květy?
Jemně sametový povrch okvětních lístků slouží pelargoniím jako součást obranných mechanismů. Snižuje odpařování vody, a také pomáhá vlhkost zadržovat. Vzhledem k tomu, že anglické muškáty pocházejí z velmi suchých oblastí na jihu Afriky, bylo pro rostliny takové opatření velmi důležité.
Co dělat, pokud anglický muškát nechce kvést?
- Za slabým kvetením anglického muškátu většinou stojí nedostatek živin či světla. Podpořte jej dávkou speciálního hnojiva pro pěstování muškátů a přemístěte na místo s dostatkem světla, a ne s přímým dosahem slunečních paprsků.
- Také starší rostlina už ztrácí schopnost bohatého kvetení, proto neváhejte a vyměňte ji za novou.
- Pravidelně odstraňujte z muškátů odkvetlé květy, což také podpoří nasazování poupat.
- Stejně tak pravidelně květinám zaštipujte větvičky, což podpoří větvení i nasazování nových poupat.
- Pozor také na přebytek vody, který vede nejen ke žloutnutí listů, ale také k opadávání poupat.