Probuďte fíkovník ze zimního spánku

Pokud byste s přenesením fíkovníku (Ficus carica) vyčkávali příliš dlouho a vystěhovali ho ven až v květnu, ztratíte drahocenný čas, který rostlina potřebuje k dozrání plodů. Hrozí-li ale pozdní mrazy, přestěhujte fíkovník na noc pro jistotu do domu.

Jarní ozdravná kúra  
 
Jelikož fíkovník roste rychle a dokáže květináč prokořenit během jediné vegetační sezony, měli byste jej každoročně přesadit. Na jaře zasaďte rostlinu do větší nádoby vyplněné kvalitním substrátem pro přenosné rostliny nebo odřízněte deset procent kořenového balu a nahraďte jej čerstvou zeminou.

Plod fíkovníku
Info ikona

Fíky se sklízejí, když jsou na pohmat měkké a vypadají, jako by byly trochu zvadlé.

Od jara až do podzimu 

Fíkovník potřebuje každodenní vydatnou zálivku. Důležitý je i výběr odrůdy. Na trhu je několik výnosných variet s různě barevnými chutnými plody, které dozrávají od léta až do pozdního podzimu. Například odrůda ’Variegata’ plodí od poloviny července a je nápadná zeleno-bíle panašovanými plody. Odrůda Gustissimo® ’Twotimer’ zase plodí dvakrát za rok – v srpnu přináší podlouhlé fíky, zatímco podzimní fíky jsou kulovité. 

Pozor ale, je důležité pěstovat odrůdy, které plodí bez opylení, což nemusí být splněno, pokud si mladou rostlinu přivezete z cest po jižní Evropě. V přírodě zajišťuje opylení vosička žlabatka fíkovníková.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada