Jak vysadit liliochvostec

Liliochvostec (Eremurus) se přizpůsobil suchému létu ve stepi, takže jeho listy zavadají už během kvetení. Je proto vhodné vsadit jej mezi jiné trvalky, které uvadlé listy schovají.

Umění přežít 

Liliochvostec nejlépe prospívá na slunném, chráněném místě. Potřebuje úživnou půdu, proto byste ho na podzim nebo na jaře měli přihnojit kompostem. Po několika letech můžete trs opatrně vyjmout z půdy, mladé kořenové hlízy oddělit a zasadit na jiném místě.

Postup výsadby 

Hlízovitě ztlustlé kořeny liliochvostce připomínají vzhledem podivnou mořskou příšeru. K jejich výsadbě je nejvhodnější léto nebo podzim. Při výsadbě do štěrkového záhonu postupujte následovně:

  1. Vyjmutí hlízy  odstraňte vrstvu štěrku a vyryjte jamku, která bude hluboká 15 cm a širší než průměr kořenové hlízy. Jelikož liliochvostec nesnáší přemokření, při výsadbě do těžké půdy vyryjte jamku o něco hlubší a na její dno nasypte oblázky.  
  2. Drenáž pod hlízu  na dno výsadbové jamky nasypejte minimálně 5 cm vysokou vrstvu písku.  
  3. Výsadba  kořenovou hlízu vložte do jamky na písek. Na kořeny dejte pozor jsou křehké.  
  4. Zakrytí  nyní můžete jámu zasypat zeminou. Nakonec místo výsadby opět přikryjte štěrkem.  

Čerstvě rašící liliochvostec bývá na jaře často poškozen pozdními mrazy, nahrňte k němu proto na podzim listím nebo ho zakryjte netkanou textilií.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada