Jak nejlépe přezimovat hlízy nocenky

U nás se nocenka jalapská(Mirabilis jalapa, označovaná také jako zahradní nebo jalapovitá) pěstuje jako letnička, protože její řepovitý kořen vymrzá. V domovské Jižní Americe je ale vytrvalá. Můžete ji proto každý rok znovu pěstovat ze semen nebo přezimovat její kořen. 

Květy nocenky se otevírají na noc

Už jméno napovídá, že se květy nocenky otevírají večer nebo na noc. Přes den jsou zavřené. Mají nálevkovitý tvar, měří až 6 cm a bývají bílé, žluté nebo červené až fialové barvy. Nocenka se pěstuje v nádobách i na záhonech, vhodné místo hledejte v blízkosti oken nebo terasy (kvůli vůni). Vytváří minimálně 60 cm vysoké keříky a daří se jí na slunci, v polostínui ve stínu, kde mívá květy déle otevřené.

Návod na přezimování nocenky

Koncem října až počátkem listopadu sestřihněte zahradnickými nůžkami odkvetlé rostliny nocenky 10 až 15 cm nad zemí. Kořenové hlízy, resp. řepovitý kořen, vyjměte z nádoby, nejlépe to jde ruční lopatkou. Oklepejte z hlíz nadbytečnou zeminu a naskládejte je vedle sebe do dřevěné bedýnky vyložené novinovým papírem. 

Hlízy převrstvěte suchým pískem tak, aby byly zakryty, a bedýnku umístěte na tmavé místo, kde nemrzne, například do sklepa. Už v polovině dubna můžete hlízy vložit do květináčů s půdou, začít zalévat a rostliny na světlém místě předpěstovat. Nejpozději po polovině května je zase můžete vysadit ven. Na záhonu dopřejte nocence dostatek místa, aby se mohla bez omezení rozrůstat.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada