Jak správně řezat plamének: Záleží na tom, jaký máte druh. Plamének má však jeden zvláštní požadavek

Plamének do každé zahrady

Plaménky (Clematis sp.) patří mezi opadavé, popínavé rostliny, které je třeba na zimu pořádně zazimovat. U plaménků obdivujeme hlavně jejich velké květy různých barev a tvarů, přičemž sortiment těchto popínavých rostlin je velmi bohatý. Plaménky však nelze házet do jednoho pytle a je dobré vědět, že se dělí do různých skupin, a to dle doby nebo typu květu. A právě to, jaký druh na své zahradě máte, rozhoduje o tom, zda a jakým způsobem ho budete řezat. Ne vždy je řez totiž potřeba.

Kdy řezat plamének

Obecně lze říct, že se plaménky řežou koncem zimy nebo brzy na jaře v době, kdy ještě nezačaly rašit. Záleží ale na tom, kdy vám plamének v roce kvete. Řez se provádí vždy těsně nad pupenem.

  • Plaménky kvetoucí v létě a na podzim

Pokud vám tedy plamének kvete v létě, řezat byste ho měli na podzim nebo až v předjaří, což je skoro vhodnější termín. Řez je takový, že rostlinu seříznete zhruba 20-50 cm nad zemí. Pokud řez provádíte na podzim, hlásí-li mrazy, ochraňte takto seříznutou rostlinu chvojím. Příkladem plaménků kvetoucích v létě a na podzim je například oblíbenýplamének Jackmanův (Clematis jackmanii).

Díky nedostatku vápníku se připravíte o sklizeň oblíbené zeleniny: Víme, v čem je problém

www.nkz.cz

  • Plaménky kvetoucí na jaře a v létě

Tato skupina plaménků řez vůbec nepotřebuje a provádí se spíše v případě, že je to potřeba. Například v případě, že se jedná o starší rostlinu a pro podporu květu, vyžaduje zmlazení. Řez provádějte v červnu, jakmile rostlina odkvete. Do této skupiny patří plamének horský (Clematis montana) nebo plamének alpský (Clematis alpina).

  • Velkokvěté plaménky kvetoucí dvakrát ročně (jaro a léto)

Tato skupina plaménků vyžaduje každoroční pravidelný řez, který se provádí na jaře, jakmile nehrozí mrazy a rostlina ještě neraší. Rostlinu můžete zkrátit o polovinu a bát se nemusíte, plamének rychle doroste. Díky tomu, že je takto pravidelně seříznete, podpoříte tvorbu květů. U velkokvětých druhů vždy odstraňte prioritně slabé a poškozené výhony. Patří sem například plamének velkokvětý (Clematis macropetala), který má řadu nádherných kultivarů s úchvatnými květy.

Aby vám plamének kvetl co nejdéle, dopřejte mu správnou péči. Klematis pokvete jako zběsilý

www.nkz.cz

Proč je řez plaménku důležitý

  • Podpoříte tvorbu pupenů a květů.
  • Rostlinu pomocí řezu udržujete zdravou a vitální, protože při řezu ji provzdušníte a odstraníte napadené či poškozené výhony, které by jinak dělaly velkou paseku.

Plamének vyžaduje jednu zásadní věc

Kromě toho, že budete plamének řezat ve vhodnou dobu a také správně, je tady ještě jedna důležitá věc. Málokdo totiž ví, že pokud pěstujete plamének, musíte u jeho kořenů udržovat stále vlhkou půdu. Jestli totiž plamének něco nesnáší, pak to jsou holé kořeny. V reálu to tedy funguje tak, že okolí kořenů osázíte nějakými půdopokryvnými trvalkami, které jeho kořeny zakryjí a udrží půdu nejen vlhkou, ale také bez plevele. Takovými vhodnými druhy jako podsadba je například mateřídouška, hvozdíky, rozchodníky nebo třeba barvínek, tlustonitník či mochnička.

Krásu plaménků můžete obdivovat v naší fotogalerii.

GALERIE: Plaménky jsou krásné popínavé rostliny, které ale vyžadují naši pozornost

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada