Zahrada i pro žáby a čolky

Žáby a čolci se živí hlavně nevítaným hmyzem a zvláště zjara také drobnějšími slimáky. Jezírkem, tůňkou nebo bezpečným úkrytem pro tyto obojživelníky tak přispějete k nejen rozmanitosti zahrady, ale i její ochraně. Bonusem navíc může být malé přírodní divadlo a žabí koncerty.

Proč a jak přilákat do zahrady pestřenky

    Co žáby a čolci na zahradě potřebují

    • Podmínkou pro život žab a čolků na zahradě je samozřejmě vodní plocha. Ideální je nádrž s různými hloubkami, pozvolným přechodem na souš a bez ryb.
    • Žabí vajíčka potřebují k vývinu prohřátou mělčinu a klidnou vodu, proto žáby vyhledávají malé tůňky. Pozor ale, příliš mělké nádrže mohou během horkého léta vyschnout.
    • Vylíhlí pulci se podílejí na čištění jezírka od řas. V době, kdy jsou ještě malí, je dobré vypnout v jezírku filtrovací zařízení, které je může nasát.
    • Maličké žabky, které mají ještě ocásek, dokážou plnohodnotně plavat až po jeho odpadnutí. Potřebují proto snadný přístup na břeh, aby se neutopily.
    • Dospělé žáby loví v noci, den tráví v klidném úkrytu. Potěší je neudržovaný zahradní kout, ručně sečený trávník (sekačka je pro žáby nebezpečná), kupa kamení či dřeva pod keřem. Skrytá a vlhká místa vyhledávají i čolci.
    • Důležité je rovněž nepoužívat na zahradě chemické přípravky, protože obojživelníci jsou na ně citliví. Jezírko také nikdy nedoplňujte chlorovanou vodou z vodovodu.

    Proč zůstávají včelí domky neobydlené

    Naše krásná zahrada

    Předplatné časopisu Naše krásná zahrada