Trubučka – neokoukaná trvalka

Trubučka trojlistá (Gillenia trifoliata) se v zahradách opravdu pěstuje málokdy. Je to škoda, už proto, že jde o neokoukanou, a přitom velmi dlouhověkou trvalku – nebo také polokeř – naprosto nenáročnou na péči. Botanický, neprošlechtěný druh si vás v době květu získá přirozeným, jemně elegantním vzhledem. A o pár měsíců později bude oranžovočervené podzimní zbarvení listů jedním z optických vrcholů podzimní trvalkové zahrady. 

Uplatnění trubučky vyplývá z toho, že v přírodě roste ve světlých lesích mírného pásma Severní Ameriky. Ideální stanoviště by nemělo být příliš suché, nejlepší je čerstvá humózní půda ve světlém polostínu. 

Jelikož je trubučka odolná rostlina, je možné ji bez obav doporučit i začátečníkům. Nejlepší, co pro ni můžete udělat, je zvolit správné stanoviště. Potom už stačí jí jednou za dva roky dopřát kbelík zralého kompostu. Ten na podzim lehce zapracujte do půdy. Za časného jara stonky zastřihněte krátce nad zemí. Pokud se chystáte trubučku vysazovat až na podzim, měli byste ji zasadit o něco hlouběji, aby kořenový bal nebyl mrazem vytlačen nahoru. Ochrana na zimu není třeba. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada