Proč nekvetou mečíky

Pozdě zasazené hlízy

Nejčastěji se cibulové hlízy mečíků vysazují během dubna a kvetou pak v srpnu. Nejzazším termínem výsadby je květen. Občas se jako důvod nekvetení uvádí i brzká výsadba do studené půdy.

Příliš mnoho dusíku

Hodně výživná půda nenutí rostliny vytvářet potomstvo, tj. květy, potažmo semena. Chybou je ale i chudá půda. Doporučuje se proto jarní přihnojení dusíkem, resp. NPK (mečíky nesnášejí přímé hnojení organickými hnojivy), a pak hnojení hnojivem na podporu květů. Přihnojování se ukončuje s prvními květy.

Místo výsadby a vláha

Gladioly mají rády slunné a před větrem chráněné stanoviště s propustnou půdou. Ve stínu nepokvetou. Zálivka je nezbytná zejména po výsadbě, za sucha, při tvorbě květních stonků a kvetení. Omezit ji můžete hned po odkvětu, před vyjmutím cibulí se už rostliny nezalévají. Čím sušší hlízy, tím odolnější vůči houbovým chorobám.

Hloubka výsadby

Příliš hluboká i mělká výsadba je nevhodná. Ideální je trojnásobek průměru cibule (cca 10 až 15 cm). Příliš hluboko zasazené hlízy nevyrostou a jsou náchylnější k napadení škůdci. Mělce zasazené jsou zase málo ukotvené, v důsledku čehož čerpají méně živin a nekvetou.

Odstranění starých šupin

Před výsadbou, resp. už při skladování je vhodné z hlíz odstranit suché suknice. Jednak jako prevence chorob a škůdců, a podle některých zdrojů také kvůli větším květům. Odstranit je dobré i brut (drobné mladé hlízky) a starou hlízu ze spodní části hlízy nové (každý rok vzniká nová hlíza).

Choroby a škůdci

V sezoně kontrolujte zdravotní stav mečíků. Rostliny napadené virózou nebo třásněnkami ihned odstraňte, aby se nákaza či škůdci nerozšířili na všechny gladioly. Nezapomeňte rovněž každý rok střídat místa výsadby a hlízy před sázením pravidelně mořit fungicidem a prostředkem proti třásněnkám.

Vyjímání cibulových hlíz

Vyjmutí hlíz z půdy se provádí do konce září, příp. poloviny října. Hlízy i s listy nechte na suchém a dobře větraném místě dva týdny zasychat a teprve pak listy zastřihněte nebo ukruťte. Aby se na hlízy nepřenesly z listů různé nákazy, preferují někteří pěstitelé preventivní ukroucení listů hned po vyjmutí hlíz z půdy. Přes zimu se hlízy uchovávají na suchém a tmavém místě při teplotě 2–6 st. C.