Jak se postarat o nerinku

Nerine je vytrvalá dekorativní rostlina s podzemní cibulkou. Pochází z jižní Afriky, odkud jzvyklá na suché půdy s nízkým obsahem živin. Jelikož ji není možné u nás pěstovat celoročně venku, vysazuje se zpravidla do květináče. Pro výsadbu je ideální substrát pro nádobové rostliny s 40–60 % podílem štěrku či kamínků jakéhokoli typu, od lávy až po kousky keramzitu. Můžete také smíchat půdu pro balkonové rostliny v poměru 1:1 s hrubým pískem nebo štěrkem. Při sázení by horní třetina cibule měla zůstat nad povrchem půdy.

Rostlina nesnáší přesazování a kvete obvykle po vyplnění celého květináče. Dorůstá až do 70 cm, vytváří úzce řemenité listy a přímý stonek s okolíkem růžových nebo červených nálevkovitých květů, který se hodí k řezu. V Africe kvete nerina od února do května, u nás až koncem léta a na podzim. Během růstu je nutné rostlinu hnojit maximálně dvakrát za měsíc, a to hnojivem pro cibuloviny, jinak by se mohlo stát, že nevykvete.

Mezi jednotlivými zálivkami nechte půdu důkladně vyschnout, abyste předešli hnilobě. Na podzim zálivku omezte a před zimou uložte květináč do sklepa s teplotou v rozmezí 10–15 °C. Cibule vysazované do volné půdy přesuňte do beden s pískem a rovněž uskladněte v bezmrazé místnosti. Světlo ani zálivku nerine v zimě nevyžaduje, zaschne, ale na jaře opět začne rašit.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada