Narcis bílý

Narcissus poeticus

Barva květů
Doba kvetení
Světlo
Půda
Zahradní styl
Využití
Barva listů
Půdní reakce
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Účel pěstování
Náhled

Základní informace

Barva květů
Doba kvetení
Barva listů
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Půdní reakce
Zahradní styl
Účel pěstování

Původ

Narcis bílý (Narcissus poeticus) patří do rozsáhlého rodu narcis z čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae). Pochází z oblastí kolem Středozemního moře a dnes se pěstuje prakticky po celém světě. Zahradní odrůdy byly vyšlechtěny z divoké formy, která je dnes ohrožena vyhynutím, a je tedy chráněna. Zahradní hybridy odvozené z narcisů bílého se zařazují do skupiny narcisů Poeticus.

Růst

Narcis je vytrvalá bylina, jejímž přezimovacím orgánem je cibule. Původní druh je vysoký 40 až 50 cm. Všechny části jsou silně jedovaté.

Listy

Úzké trávovité listy jsou zpravidla široké 5 až 8 mm. Po odkvětu postupně zežloutnou – rostlina stahuje živiny z listů zpět do cibule. Proto je důležité neseřezávat nebo nesekat listy narcisu dřív, než úplně zežloutnou a zaschnou.

Květy

Bílé květy se objevují od dubna do května. Vyrůstají na konci stonku jednotlivě, zřídka v párech, uprostřed mají žlutočervenou trubku. Květy narcisu bílého příjemně voní, a lákají tak motýly, kteří jsou hlavními opylovači. Nejvíc květů narcisy zpravidla tvoří v druhém a třetím roce po výsadbě.

Plody

Tobolka, rozdělena třemi přehrádkami, obsahuje semena. Po dozrání plodů nadzemní část odumírá.

Umístění

Narcis bílý prospívá na chráněném, slunném až částečně stinném místě. Aby bohatě kvetl, měli byste cibule každých šest až sedm let přesadit.

Půda

Narcisy rostou na vlhkých loukách. Ideální půda by měla být dostatečně vlhká, propustná a chudá na vápník. Hlinitou půdu před výsadbou narcisů nakypřete a přidejte do ní písek a kompost.

Výsadba

Nejlepší období pro výsadbu je v září. Než půda zmrzne, cibule se dostatečně adaptuje, takže přežije i tuhou zimu. Vysazujte do hloubky odpovídající dvojnásobku výšky cibule. Drenážní vrstva z písku chrání cibuli před hnilobou. Vysazujte v malých skupinách na vzdálenost asi 15 centimetrů. Po výsadbě cibule důkladně zalijte.

Péče

Narcis bílý je nenáročný a po výsadbě nepotřebuje žádnou další péči. Je-li sucho, neškodí cibule zalít. Odkvetlé květy hned odstraňujte, aby rostliny zbytečně neinvestovaly energii do tvorby semen. Po odkvětu také můžete přihnojit hnojivem s nízkým obsahem fosforu, což rostlině pomůže vytvořit dostatek živin na příští rok.

Využití

Narcisy bílé jsou všestranné. Jejich jasně bílé květy upoutají v každém jarním záhonu. Spolu s narcisy žlutými patří k nejoblíbenějším jarním květinám. Pěstují se na záhonech, stejně jako v nádobách a okenních truhlících. V kombinaci s dalšími jarními květinami zajišťují pozdní bílé narcisty prodloužení sezony cibulovin. Jsou také vhodné ke zplanění, zejména v trávníku. Narcis bílý je i oblíbená květina k řezu. Pozor: stonek vypouští do vody sliz, který zkracuje život ostatním rostlinám. Tytéž slizovité látky mohou způsobit i podráždění pokožky.

Množení

Buď semeny, nebo vegetativně – dceřinými cibulkami. Trvá však několik let, než rostlina ze semen rozkvete. Množení z brutu je výrazně snadnější a rychlejší. Pokud narcisy po několika letech poleví v kvetení, vyjměte cibule z půdy a oddělte od nich dceřiné cibulky. Ty můžete vysadit na nové místo.

Choroby a škůdci

Na narcisech se často objevují hmyzí škůdci – cibulovka narcisová a cibulovka zhoubná. Jejich larvy vyžírají cibule, což způsobuje hniloby a odumírání rostliny. Krtci se narcisům – na rozdíl od většiny ostatních cibulovin – vyhýbají, protože cibule jsou jedovaté. Někdy se objevují bazální hniloby způsobené houbou Fusarium. Napadená cibule změkne a shnije, listy žloutnou. Nemocnou cibuli co nejdříve odstraňte a v příštích několika letech na stejné místo narcisy nevysazujte, protože houba v půdě přežívá.