Hodně květů a málo péče: to je zahrada s vinným sklípkem kousek za Prahou

Zanedbaná zahrada o rozloze 200 m2 ve vesnici kousek od Prahy byla původně zavalena horami haraburdí. Současný majitel v ní však už viděl budoucí ostrůvek zeleně a květů, a tak se pustil do práce. 

Stromy jsou základem každé zahrady

Začal stavbou: dům s půdorysem ve tvaru L „hlídá“ rozsochatý dub, který odpoledne stíní terasu, takže je tu příjemně i za horkých letních dnů. Stromů tu ostatně rostlo víc a nový majitel chtěl dům zasadit mezi ně, ale ořešák napadený houbou nevydržel a mladý doubek zas porazili stavební dělníci... 

Co nejméně údržby a co nejvíce květů

Úpravu pozemku majitel svěřil zahradnímu architektovi. Zadání znělo: pokud možno bezúdržbová zahrada s trávníkem a středoevropskými rostlinami, které pokvetou po celý rok. „Myslím, že se to krásně podařilo,“ pochvaluje si majitel.  

Trávník je na péči sice náročný, ale jde o majitelův koníček. Na jeho údržbu si koupil rider, a tak má za 25 minut posekáno. „V sezoně se musí sekat, zalévat a hnojit každý druhý den, jinak to nevypadá dobře. Ale já jsem asi náročný a pořád mi to nestačí. Myslím si, že můj trávník by mohl vypadat ještě líp,“ směje se majitel. 

Úpravou terénu vznikl i malý vinný sklípek

Do zahrady je zakomponovaný i vinný sklípek, ale s jeho stavbou to bylo zpočátku těžké. „Pozemek je totiž ohraničený potůčkem a sklípek nemohl být hlouběji než voda. Takže tu vyrostl malý kopeček se zajímavým osázením. Přišli jsme tím sice o část výhledu, ale i takhle je to pěkné,“ popisuje výsledek majitel. 

Výsadbu doplňuje i exotická metasekvoj

Terasu lemuje záhon se suchomilnými rostlinami, některé však tím, jak je majitel pilně zavlažoval, postupně odumřely. Nejvíc to odnesly levandule, které tak nahradily pivoňky. A není to jediná změna. „Dopřáli jsme si i jednu ,exotiku‘ – metasekvoj. Tenhle strom nás tak okouzlil, že jsme neodolali a doufáme, že se mu u nás bude líbit,“ uzavírá majitel návštěvu. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada