Jak na zahradu ve švédském stylu lagom

Zatímco hygge představuje momentální štěstí, pohodu a teplo domova, lagom je spíše životní cesta. Principy lagom jsou založeny na umírněnosti, skromnosti, šetrnosti a praktičnosti a vysvětlují se nejčastěji anglickou větou: Not too much, not toolittle, just right. Česky bychom asi řekli, že méně je někdy více. Filozofie lagom spočívá také v umění těšit se i z nedokonalých či starých věcí.

Základní principy filozofie lagom 

Lagom je skromnější než hygge, ale i tak dbá na pohodlí, které je ale spojené s jednoduchostí, univerzálností a praktičností. Nejde vyloženě o minimalismus, ale odmítá extrémy, zbytečnou zdobnost a bezúčelné doplňky. Volí zlatý střed a staví na rovnováze a spojení s přírodou. Miluje volný prostor, vzdušnost a věci, které dlouho a dobře slouží.

Jak se projevuje lagom v praxi

Klíčem stylu lagom je účelnost maximální účinek s minimální námahou. V praxi to znamená jednoduché nebo klasické tvary, přírodní materiály a kvalitní řemeslné zpracování. Z materiálů hraje prim zvláště dřevo, případně ratan, proutí nebo kámen. Podstatný je i důraz na neutrální, světlé a matné barvy  bílou, šedou, přírodní tóny nebo jemné pastelové odstíny. Výraznější barvy nejsou tabu, mělo bych ji být ale jen tak akorát. 

Lagom prostor má dýchat, být prosluněný a bez zbytečných dekorací. Ideální jsou ekologické a recyklovatelné prvky. Na sezonní trendy kousky proto zapomeňte, a vsaďte na nadčasovou klasiku, které potěší i za pár let.

Jak využít filozofii lagom na zahradě 

Lagom zahradu na pohled vystihují jednoduché linie, klidné barvy a harmonické uspořádání. V obytné zahradě má své místo dřevěná terasa s jednoduchým a lehkým nábytkem, z dekorací funkční lucerny a zajímavé květináče. Výsadbu charakterizuje střídmost a přirozenost. 

Hospodaření v lagom zahradě lze připodobnit k přírodnímu. Základem je pěstování vlastní zeleniny, ovoce i bylinek (protože vlastní úroda snižuje uhlíkovou stopu), recyklace, upcyklace na jakýkoli způsob a kompostování (což jsou rovněž ekologicky šetrné a úsporné počiny). Pod lagom spadá rovněž bezobalové hospodaření (zero waste). Uvedené činnosti lze navíc praktikovat i na balkoně. Pro lagom je typické také městské komunitní zahradničení a vytváření hmyzích hotelů.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada